Startups

Blubry.pl - serwis społecznościowy dla Poznaniaków.

Grzegorz Marczak
Blubry.pl - serwis społecznościowy dla Poznaniaków.
25

Chyba już każde większe miasto w Polsce doczekało się własnego portalu społecznościowego w internecie. Blubry.pl to serwis dedykowany poznaniakom i chyba tylko oni wiedzą co tak naprawdę oznacza nazwa serwisu (jeśli coś oznacza). Nie wiem czy poznaniacy mają jeszcze jakiś typowy serwis społeczności...

Chyba już każde większe miasto w Polsce doczekało się własnego portalu społecznościowego w internecie. Blubry.pl to serwis dedykowany poznaniakom i chyba tylko oni wiedzą co tak naprawdę oznacza nazwa serwisu (jeśli coś oznacza). Nie wiem czy poznaniacy mają jeszcze jakiś typowy serwis społecznościowy o swoim mieście, ja po szybkim sprawdzeniu w google nie wpadłem na nic ciekawego oprócz oczywiście serwisu z serii MM czyli mmpoznan.pl oraz stronynaszemiasto.pl (które posiada wersję dla poznania).

Mieszkańcy poznania w Blubry znają chyba wszystko co jest potrzebne (i pewnie nawet to co potrzebne nie jest). W serwisie mamy więc galerie, ogłoszenia, spotkania, grupy, mapy, społeczności i wiele wiele innych funkcji.


=0/>

Graficznie serwis prezentuje się całkiem dobrze (a przynajmniej mi się podoba), natomiast rozmieszczenie elementów nawigacyjnych i ich ilość sprawia, że nawet zaawansowany użytkownik który widział już facebook czy myspace na blubry może poczuć się lekko zgubiony. Ilość różnego rodzaju odsyłaczy i menu połączona z natłokiem informacji (które też można selekcjonować itp), mapami i ogłoszeniami masakruje nieco użyteczność strony głównej. Wprawdzie nie są to elementy, których nie można poprawić ale mnie jako użytkownika nieco odstraszają.

Ciekawy jestem też jakie założenia mieli autorzy tworząc tego typu serwis? - o ile nie jest to jakiś "gotowiec" czyli kupny skrypt, to napisanie takiego serwis od zera jest na pewno pracochłonne. Serwis dla samych poznaniaków z góry ma narzucony limit możliwej do zdobycia popularności, nie jestem przekonany, że taka inwestycja się zwróci. Nie chodzi tu oczywiście tylko o pieniądze ale również o nakład pracy w porównaniu do efektów końcowych w postaci dużej ilości użytkowników.

Oczywiście nie wykluczam, że autorzy stworzyli serwis jak hołd dla swojego miasta :) - ale z czegoś trzeba żyć i płacić rachunki. Przejrzałem też jak idzie innym serwisom miejski takim jak wrocek.pl, zicherka.pl i niestety z ich oglądalnością nie jest najlepiej (a przynajmniej tak twierdzi googl trends czy alexa).

Pytanie czy blubry.pl zmobilizuje społeczność i dzięki temu uda się powalczyć z konkurencją która posiada redakcyjne treści oraz raczej profesjonalne zaplecze? Moim skromnym zdaniem serwisy miejskie z zacięciem społecznościowym u nas niestety nie "załapują".

Oczywiście twórcom życzę powodzenia oraz dużo wytrwałości w rozwoju swojego serwisu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu