Blik to jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się standardów płatności. Niedługo z polskiej technologii będą mogli korzystać wszyscy na świecie.
Czym jest BLIK?
BLIK to jedna z technologii, która została od początku do końca wymyślona i stworzona w Polsce i która zdobyła międzynarodowe uznanie. Jeżeli chcemy prześledzić jego historię, musimy się cofnąć 7 lat w przeszłość. W 2013 r. bowiem sześć na co dzień rywalizujących ze sobą banków: Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski postanowiło połączyć siły i stworzyć wspólny standard, dzięki któremu Polacy mogliby szybciej i wygodniej płacić w sieci. Tak powstał PSP – Polski Standard Płatności. Odtąd zaczyna się historia BLIKa, który zadebiutował na rynku już 2 lata później, w 2015 r. Patrząc po tym, jak bardzo ten pomysł się „przyjął” przyznam się, że sam się nieco zaskoczyłem. Założyłbym się bowiem, że BLIK jest z nami już dużo, dużo dłużej. I myślę, że wiele osób uważa tak samo – w końcu już w pierwszych dwóch miesiącach działania z BLIKa skorzystało milion osób. Dwa lata później było to już 4,5 miliona, połowa osób korzystających z bankowości internetowej. W samym tylko pierwszym kwartale 2020 r. BLIK obsłużył 78 milionów transakcji.
Jaki jest model działania BLIKa?
Bardzo prosty. System do działania potrzebuje dwóch rzeczy. Po pierwsze, musimy mieć smartfon z zainstalowaną aplikację banku, który obsługuje ten typ płatności. Po drugie – miejsce, w którym chcemy dokonać transakcji (terminal w sklepie/bankomat/strona internetowa) musi również obsługiwać możliwość płatności BLIKiem. Jeżeli chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu bądź zapłacić w sklepie na początku w terminalu zaznaczamy opcję „płacę/wypłacam przez BLIK”. Następnie na naszym smartfonie w aplikacji klikamy logo BLIK. Wygeneruje to nam unikatowy, tymczasowy 6 cyfrowy kod, który musimy wpisać w terminal. Po jego wpisaniu na naszym smartfonie pojawi się powiadomienie z prośbą o potwierdzenie transakcji. Jeżeli ją zatwierdzimy (najczęściej za pomocą kodu PIN, którym logujemy się do aplikacji bankowej) z naszego konta zostanie pobrana gotówka. W ten sam sposób możemy też przesłać komuś szybko pieniądze „na numer telefonu”. Jeżeli jest on przypisany do konta bankowego, gotówka pojawi się na jego koncie. Taka transakcja eliminuje konieczność przepisywania długiego numeru konta, a tylko 9 cyfrowy numer telefonu.
Czy BLIK jest bezpieczny?
Póki co nie znaleziono luki w samym systemie płatności. Nie znaczy to jednak, że transakcje za pomocą BLIKa są w 100 proc. bezpieczne. W tym przypadku głównym źródłem kłopotów może być bowiem nasza nieuwaga, pośpiech i naiwność. Dlaczego? Otóż ostatnio bardzo popularnym sposobem oszukiwania ludzi jest tzw. oszustwo „na BLIKa”.
Chodzi tu o sytuację w której konto któregoś z naszych znajomych na Facebooku (bądź jakimkolwiek innym portalu) zostało przejęte. Hakerzy używają tego konta by wysyłać do wszystkich znajomych prośbę o szybki przelew przez BLIKA. Powody mogą być różne – „jestem w sklepie i zabrakło mi gotówki”, „potrzebuję na leczenie kota”, „dziecko mi się rozchorowało”. Jeżeli wygenerujemy im kod, ci, stojąc przy bankomacie szybko wypłacą pieniądze, których nigdy już nie zobaczymy. Banki bowiem chronią nas przed złodziejami i zwracają pieniądze, które ci np. skradną z naszego konta w wypadku cyberwłamania, jednak w kontekście BLIKa taka kradzież zostaje w każdym przypadku uznana za „sytuację w której klient wykazał się skrają nieodpowiedzialnością” i w związku z tym taka ochrona nie obowiązuje. Jeżeli więc płacimy BLIKiem – nie musimy się obawiać. Jednak pamiętajmy, żeby, jeżeli ktoś prosi nas o kod, dwa razy upewnić się, że ta osoba rzeczywiście nas o to prosi i np. zadzwonić do niej przed przesłaniem kodu.
Jakie banki wspierają dostęp do BLIKa w Polsce?
Obecnie BLIK wspiera 14 banków i systemów bankowych:
- Alior Bank
- Bank Millennium
- ING Bank Śląski
- mBank
- PKO Bank Polski
- Santander Bank
- Getin Bank
- BNP Paribas
- Credit Agricole
- Inteligo
- T-Mobile Usługi Finansowe
- Banku Pekao S.A
- Banki zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej
Poza tym, BLIK ciągle się rozwija i niedługo do tej grupy dołączy m.in. Nest Bank, a w kolejce czekają jeszcze kolejne podmioty. Jest więc szansa, że niedługo BLIK będzie obsługiwany przez wszystkie instytucje. Poza tym warto wspomnieć, że jednym z siedmiu udziałowców w Polskich Standardach Płatności zostało niedawno MasterCard. Może to oznaczać, że już niedługo będziemy mogli zapłacić BLIKiem wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty tego producenta. Sam Polski System Płatności dołączył też niedawno do European Mobile Payment Systems Association, dodatkowo zwiększając liczbę miejsc poza granicami, które honorują transakcję BLIK.
Co zamiast BLIKa?
Uniwersalność systemu BLIK sprawia, że ciężko o alternatywę, która miałaby równie uniwersalne zastosowanie. Najbliżej BLIKa jest Apple Pay, czyli internetowy porfel dla użytkowników iPhonów i Apple Watchy. Nie tylko pozwala on zapłacić za zakupy w sklepie, ale też dzięki niemu wykonamy transakcję przez internet. Póki co Apple Pay nie pozwala jeszcze na wypłatę z bankomatu, ale (moim zdaniem) jest to kwestia czasu. Niestety, rynek płatności jest dziś bardzo podzielony do tego stopnia, że nawet LIDL posiada swój standard. Dlatego też, pomimo, iż mamy ich wiele, żaden z nich nie jest tak wszechstronny i prosty jak wprowadzony 5 lat temu system. Jest to jeden z powodów sukcesu inicjatywy i tego, że wciąż przybiera ona na popularności.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu