Felietony

Błąd w Android Markecie spowodował naliczenie mniejszych wynagrodzeń dla deweloperów

Szymon Barczak
Błąd w Android Markecie spowodował naliczenie mniejszych wynagrodzeń dla deweloperów
5

Android Market jest naprawdę ogromną platformą - na chwilę obecną znajduje się w nim przeszło 150 tysięcy aplikacji. Sam sklep stał się dla wielu osób podstawą działalności, powstały firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie tworzeniem aplikacji na Androida. Na Google spada zatem ogromna odpowiedzi...

Android Market jest naprawdę ogromną platformą - na chwilę obecną znajduje się w nim przeszło 150 tysięcy aplikacji. Sam sklep stał się dla wielu osób podstawą działalności, powstały firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie tworzeniem aplikacji na Androida. Na Google spada zatem ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem sprawnie działającej infrastruktury. Każdemu zdarzają się jednak wpadki - i tak też było w tym przypadku. Błąd wewnątrz systemu spowodował, że deweloperzy nie otrzymywali wynagrodzenia za sprzedane aplikacje.

Problem z naliczaniem wynagrodzenia został zauważony przez samych deweloperów 26 lipca, kiedy to jeden z nich opublikował na forum pomocy dla deweloperów post:

something I noticed the last 2 days: the list of orders in the payout doesn’t match the list of charged orders. And I don’t mean that I miss one or two orders… no I’m getting payed out for less than the half of all orders!

Twórcy aplikacji przeanalizowali swoje statystyki sprzedaży. Doszli do wniosku, że podczas zakupu aplikacji karta kredytowa użytkownika była obciążania przez Google Checkout, jednak kwota nie pojawiała się w ich rozliczeniu na koncie dewelopera. Google dostawało pieniądze, jednak nie przekazywało ich dalej - do twórców aplikacji.

Google zareagowało na zgłoszenia. Poinformowało oficjalnie, że błąd rzeczywiście się pojawił i pracuje nad jego rozwiązaniem. Dalsza komunikacja związana z naprawieniem błędu nie jest już publiczna, gigant kontaktuje się osobiście z wybranymi deweloperami, którzy padli ofiarą błędu w systemie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidandroid market