20

BitTorrent odpowiedzialny za 27-55% ruchu w internecie (infografika)?

BitTorrent to technologia kojarząca nam się głównie z „piractwem”. Jeśli jednak spojrzeć na nią w oderwaniu od celu w jakim jest powszechnie wykorzystywana to naprawdę jest co podziwiać. Protokół ten został stworzony w 2001 / 2002 roku (w zależności od źródła informacji) przez amerykańskiego programistę, który nie był zadowolony z prędkości ówczesnych serwisów P2P. Rozwiązanie […]

BitTorrent to technologia kojarząca nam się głównie z „piractwem”. Jeśli jednak spojrzeć na nią w oderwaniu od celu w jakim jest powszechnie wykorzystywana to naprawdę jest co podziwiać. Protokół ten został stworzony w 2001 / 2002 roku (w zależności od źródła informacji) przez amerykańskiego programistę, który nie był zadowolony z prędkości ówczesnych serwisów P2P. Rozwiązanie jakie wymyślił czyli kopiowanie jednego pliku przez wielu użytkowników, których komputery stawały się jednocześnie źródłem dla następnych pobierających szybko okazało się jednym z najszybszych i najbardziej popularnych sposobów dystrybucji dużych plików.

To jaki BitTorren miał i ma wpływ na internet możecie zobaczyć na poniższej infografice pochodzącej z serwisu mozy.com. Według autorów tego „obrazka” BitTorrent odpowiedzialny jest za 27-55% całego ruchu w internecie (trochę duża ta rozbieżność):