Edukacja

Rusza bezpłatny, akademicki kurs z dziedziny cyberbezpieczeństwa

Kamil Pieczonka
Rusza bezpłatny, akademicki kurs z dziedziny cyberbezpieczeństwa
1

Jeśli ciekawi was bardzo ostatnio popularna dziedzina sektora IT, jaką niewątpliwie jest cyberbezpieczeństwo, to macie teraz najlepszą okazję aby pogłębić wiedzę w tym temacie. Uniwersytet Helsiński, przy współpracy z platformą MOOC oraz specjalistami z F-Secure przygotowali pełnoprawny kurs akademicki dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Cyber Security Base

Dostępność różnorakich kursów online jest obecnie całkiem spora, ale często można mieć zastrzeżenia co do ich jakości. Jednak jeśli kurs firmuje Uniwersytet Helsiński oraz firma F-Secure, to można chyba być spokojnym o jego merytoryczny aspekt. Cyber Security Base pozwoli poznać uczestnikom narzędzia do analizy luk w oprogramowaniu, zdobyć wiedzę na temat metod ich zabezpieczenia i posiąść umiejętności analizy potencjalnych zagrożeń i ryzyka w istniejących już systemach. Według opisu, po pozytywnym zakończeniu kursu każdy uczestnik będzie posiadał wiedzę na poziomie Młodszego Konsultanta ds. Bezpieczeństwa (Junior Security Consultant) potwierdzoną stosownym certyfikatem.

Cały kurs składa się z kilku części, które należy zaliczyć w określonym czasie. Poza wykładami, są również ćwiczenia i zadania do rozwiązania, w przypadku niektórych mogą się przydać pewne umiejętności związane z programowaniem. Organizatorzy przewidują, że zaliczenie kursu wymaga poświęcenia od 2 do 10 godzin tygodniowo, w zależności od stopnia naszego zaawansowania.

Rozpiętość poruszanych tematów też jest całkiem spora, kursanci poznają dobre praktyki podczas projektowania aplikacji webowych, typy zagrożeń, sposoby ich wykrywania oraz oczywiście zapobiegania ich występowaniu. Poruszane będą też nieco bardziej zaawansowane tematy jak projektowanie bezpiecznych aplikacji czy kryptografia. Całość zapowiada się całkiem ciekawie.

Jeśli was zainteresowałem to więcej szczegółów znajdziecie na stronie kursu.

Brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Niedobór specjalistów z branży cyberbezpieczeństwa to problem organizacji na całym świecie – w Polsce wskazuje na niego już 49% przedsiębiorstw (według badania KPMG z 2017 roku). W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie opracowano bezpłatny kurs online o nazwie Cyber Security Base. Kurs łączy wiedzę Wydziału Informatyki Uniwersytetu Helsińskiego oraz doświadczenie specjalistów z firmy F-Secure, a poruszana tematyka uwzględnia zagadnienia niezbędne na początku kariery zawodowej w branży cyberbezpieczeństwa. Cyber Security Base oferuje także ćwiczenia z dziedziny etycznego hackingu, dając studentom umiejętności praktyczne.

Branża cyberbezpieczeństwa istnieje już od dekad, ale brakuje wyraźnej ścieżki kariery, którą mogłyby podążać osoby zainteresowane tą tematyką. Dla programistów, administratorów IT czy studentów informatyki Cyber Security Base to okazja, aby dowiedzieć się więcej o zwalczaniu cyberzagrożeń oraz pracy w tym sektorze, bez konieczności rozpoczynania kolejnego kierunku studiów – wskazuje Samu Varjonen, podyplomowy badacz z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Helsińskiego.

Cykl kursów wystartował w 2016 roku i ukończyły go już setki osób na całym świecie. Uczestnictwo nie wymaga żadnych opłat ani zaświadczeń związanych z poziomem wykształcenia. Celem jest przygotowanie do pracy w cyberbezpieczeństwie, ale może on również stanowić dodatkowe szkolenie dla specjalistów IT chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Ciągle wzrasta liczba cyberzagrożeń, a niedobór specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa dotyka już każdego z nas. Potrzebujemy konkretnych rozwiązań, a nie kolejnych badań, które potwierdzają ten problem. Naszym celem jest przekwalifikowywanie specjalistów IT w ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, m.in. poprzez kursy Cyber Security Base oraz rozpoczęty niedawno program stażowy F-Secure’s Cyber Security Academy – wskazuje Kristian Kristensen, dyrektor ds. usług cyberbezpieczeństwa w F-Secure.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu