Felietony

Bezpieczniejsze Google.com dzięki szyfrowaniu SSL (beta)

Grzegorz Marczak
Bezpieczniejsze Google.com dzięki szyfrowaniu SSL (beta)
22

Google ogłosił dzisiaj, że wprowadza testowo szyfrowanie w swoim sztandarowym produkcie czyli wyszukiwarce. Warto wspomnieć, że tego typu zabezpieczenie ponad rok temu zostało już wprowadzone w poczcie Gmail oraz Google Docs, wyszukiwarka jest to więc naturalna kontynuacja tego trendu (i bardzo słus...

Google ogłosił dzisiaj, że wprowadza testowo szyfrowanie w swoim sztandarowym produkcie czyli wyszukiwarce. Warto wspomnieć, że tego typu zabezpieczenie ponad rok temu zostało już wprowadzone w poczcie Gmail oraz Google Docs, wyszukiwarka jest to więc naturalna kontynuacja tego trendu (i bardzo słusznie).

Google nie wprowadziło jednak szyfrowania SSL domyślnie na głównym adresie przeglądarki, aby skorzystać z tego sposobu zabezpieczenia trzeba więc użyć odnośnika zbudowanego w następujący sposób https://google.com, co w moim przypadku kończy się na przekierowanie na google.pl, które oczywiście już SSL nie posiada.

Dodatkowo szyfrowanie nie jest dostępne w we wszystkich produktach wyszukiwarki, dla przykładu kiedy przełączymy się na wyszukiwanie grafiki czy też mapy to nadal mamy niezabezpieczone wyniki. Jest to jeden z powodów dla których SSL nie został wprowadzony w Google.com domyślnie, innym powodem jest natomiast minimalne spowolnienie w działaniu wyszukiwarki.

Dlaczego warto skorzystać z szyfrowania w wyszukiwarce? Szyfrowanie SSL działa w ten sposób, że zabezpiecza dane które przekazywane są poprzez internet poprzez ich kodowanie na wyjściu i wejściu. Daje nam to gwarancje, że przesłane informacje są nadal integralne (czyli nie uległy zmianie) oraz, że została zachowana ich poufność.

Ujmując to bardziej zrozumiale, jeśli mamy możliwość skorzystania z komunikacji zabezpieczonej SSL i standardowej poprzez goły http to polecam zawsze wybierać tę bezpieczniejszą metodę.

Dajcie znać czy u was działa adres Google.com z SSL u mnie niestety tak jak napisałem przekierowuje na google.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu