Microsoft

Bezpieczne konto i wygodne logowanie - Microsoft Authenticator w nowej odsłonie

Konrad Kozłowski
Bezpieczne konto i wygodne logowanie - Microsoft Authenticator w nowej odsłonie
20

Każdego ze znajomych uczulam i namawiam: niezależnie od wybranego usługodawcy bardziej niż zalecane jest uruchomienie dwustopniowej weryfikacji podczas logowania na konto. Tym bardziej, że od pewnego czasu taki proces nie jest już tak problemowy jak wcześniej, a wszystko za sprawą coraz lepszych aplikacji do uwierzytelniania.

Od kilku dni w App Store i Google Play można znaleźć zupełnie nową tego typu aplikację od Microsoftu. Do tej pory istniały dwie dedykowane różnym rodzajom użytkowników - domowych i biznesowych. Od teraz dostępna jest tylko jedna, a jej nazwa docelowo brzmieć będzie po prostu Microsoft Authenticator. Docelowo, ponieważ w Google Play wciąż widnieje poprzednia nazwa Azure Authenticator, lecz w najbliższym czasie zostanie ona zaktualizowana.

Wygodniej i wszechstronniej

Dwustopnia weryfikacja podczas logowania wymaga od nas podania nie tylko hasła do konta (krok 1), ale i dodatkowego kodu. Ten otrzymywać możemy w wiadomościach SMS lub e-mail, co nie jest komfortowym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów z łącznością takowego kodu nie otrzymamy. Alternatywą jest odpowiednia aplikacja, która może, choć nie musi posiadać połączenia z siecią (komórkową).

Do tej pory z aplikacji uwierzytelniającej od Microsoftu korzystałem tylko w wersji na Androida, ponieważ wersja na iOS po prostu nie istniała. Jak wspomniałem powyżej, bez przeszkód możemy użyć jej bez połączenia z internetem - wtedy po prostu przepisujemy wygenerowany 6 cyfrowy kod - lecz gdy jesteśmy online możemy skorzystać z powiadomienia z opcją potwierdzenia logowania, co znacznie upraszcza sprawę. Taką nowinkę docenią z pewnością posiadacze smartwatchy, którzy mogą uczynić to bez sięgana po telefon.

Nowy Microsoft Authenticator oferuje możliwość zatwierdzania logowania na urządzeniach z Androidem i iOS-em dla kont Microsoft. Poza tym, co było wcześniej niemożliwe, istnieje opcja dodania dowolnego innego konta, np. w takich usługach jak Dropbox, Evernote czy Facebook. Wtedy jedyne co musimy zrobić to zeskanować wygenerowany przez usługę kod QR lub przepisać kod.

Co na to konkurencja?

Microsoft odrobinę spóźnił się na tę imprezę. Google od dłuższego czasu oferuje tego rodzaju aplikację, a stosunkowo niedawno została ona nawet znacząco zaktualizowana. Oprócz tego, główna aplikacja Google na iOS oraz ta wbudowana w system Android pozwalają na zatwierdzanie logowania na nasze konto Google. Osobiście na co dzien korzystam z Authenticator Plus, którego znajdziecie w Google Play i App Store. Aplikacja przekonała mnie do siebie wczesnym wprowadzeniem wsparcia dla Android Wear oraz opcją zabezpieczenia dostępu do aplikacji odciskiem palca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu