Motoryzacja

Będzie lepsze źródło historii samochodu? Do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła poselska interpelacja

Marek Adamowicz
Będzie lepsze źródło historii samochodu? Do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła poselska interpelacja
Reklama

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców do ogromna baza danych, z której możemy bardzo dużo dowiedzieć się też o samych samochodach. Teraz okazuje się, że ich historia może zostać w przyszłości bardzo wzbogacona.

Rynek nowych i używanych samochodów w Polsce rozwija się w zaskakującym tempie. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w samym lipcu bieżącego roku zarejestrowano w Polsce ponad 45 000 nowych samochodów. O rocznym sprowadzaniu używanych aut na poziomie miliona egzemplarzy wie już praktycznie każdy. Jednak nie każdy wie jak można sprawdzić historię kupowanego auta. Możliwe jednak, że w przyszłości w jednym miejscu będzie też można sprawdzić czy jaką ubezpieczeniową miało konkretne auto. Będzie lepsze źródło historii samochodu?

Reklama

Będzie lepsze źródło o historii samochodu: obecne możliwości CEPIK-u i UFG

Dzięki rozwojowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców każdy z nas może teraz na specjalnej stronie internetowej www sprawdzić historię konkretnego pojazdu. Wystarczy wpisać tam numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. Po krótkiej chwili otrzymamy raport, który przedstawi nam m.in. datę pierwszej rejestracji, rok produkcji, kiedy zostało zarejestrowane i ewentualnie zmieniło właściciela (w drodze kupna/sprzedaży) i czy posiada aktualną polisę. Od niedługiego czasu pojawiają się też informacje dotyczące przebiegu samochodów – za fałszowanie tego ostatniego ma grozić nawet 5 lat więzienia!


Osobną bazę danych o autach jeżdżących po polskich drogach (a raczej historii ich ubezpieczenia) ma też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (w skrócie UFG). W tym wypadku na stronie internetowej UFG możemy sprawdzić w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony dany pojazd, a po złożeniu odpowiedniego wniosku dowiedzieć się też o jego historii ubezpieczenia oraz potencjalnych szkód i napraw, które były zgłaszane przez właściciela lub użytkownika. Oczywiście tych naprawianych z ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej lub Autocassco. Do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęła interpelacja poselska z pytaniem o ewentualną możliwość połączenia obu baz i stworzenia jednego organu, który posiadałby ogrom danych o pojazdach poruszających się po polskich drogach.

Będzie lepsze źródło o historii samochodu: posłowie piszą interpelacje

Autorem zapytania skierowanego do Ministra Cyfryzacji jest niezrzeszony poseł Piotr Liroy-Marzec. W ten sposób chce on stworzyć jeden system, który umożliwi dokładne sprawdzenie historii „życia” konkretnego samochodu poruszającego się po polskich drogach. W ten sposób powstałoby narzędzie, które pozwoliłoby skuteczniej walczyć o wyeliminowanie aut z niepewną historią oraz tych, które nie powinny już dawno być dopuszczonymi do ruchu. Na ten moment poseł Liroy skierował do Ministerstwa Cyfryzacji pytanie czy jest możliwość połączenia obu baz danych. Podejrzewamy jednak, że w razie odpowiedzi twierdzącej, zostanie skierowana kolejna interpelacja z pytaniem „kiedy?”


Sam poseł Liroy-Marzec jest jednym z najbardziej aktywnych posłów tej kadencji. Ma on na swoim koncie już kilka sukcesów, bowiem to dzięki jego staraniom pojawiły się przepisy wprowadzające tzw. czasowe tablice rejestracyjne, a także w Ministerstwie Infrastruktury ruszyły prace nad zmianami paragrafów dotyczących konieczności wymiany tablic wraz ze zmianami właściciela. Poseł chce by, jedne numery były przypisane do jednego pojazdu.

Stworzenie jednej bazy danych, gdzie połączone zostaną zbiory CEPIK-u i UFG mogą okazać się prawdziwą kopalnią wiedzy o samochodach obecnie jeżdżących po polskich drogach.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama