Płatności i bankowość

35 mln Polaków ma możliwość korzystania z bankowości internetowej, robi to mniej niż połowa

Grzegorz Ułan
35 mln Polaków ma możliwość korzystania z bankowości internetowej, robi to mniej niż połowa
7

To już 27 edycja raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich, obrazująca tendencje na rynku bankowości elektronicznej w Polsce. Niezmiennie zadziwia mnie w jego wynikach, brak chęci Polaków do korzystania z bankowości internetowej. Mimo ciągłego wzrostu liczby kont z włączoną jej opcją nie korzysta z niej w ogóle ponad połowa Polaków.

Na wstępie zaznaczę od razu, bo mogą się pojawić komentarze z Waszej strony, że to nie jest 35 mln Polaków, a 35 mln założonych kont z możliwością korzystania z bankowości internetowej. Niektórzy mogą mieć po kilka kont. Wiem, ale to i tak proporcje są zadziwiające, bankowanie przez internet jest szalenie wygodne do zlecania przelewów czy opłacania rachunków. Najwyraźniej nie dla wszystkich.

Jak to wygląda obecnie w porównaniu z zeszłym rokiem? W II kwartale liczba klientów z zawartą umową na korzystanie z bankowości internetowej wynosiła 31,5 mln, a liczba klientów którzy z niej korzystali 15,2 mln.

W II kwartale 2017 roku liczba takich klientów zwiększyła się 3 mln do poziomu 34,5 mln, ale liczba aktywnych klientów tylko o 0.5 mln i osiągnęła liczbę 15,7 mln.

A jak to procentowo wyglądało? Liczba klientów z dostępem do bankowości internetowej wzrosła o 9,77%, a liczba aktywnych o 3,80%. Średnia wartość przelewu wyniosła 1,124,55 zł, to jest wzrost o 12,06%, a średnia ich liczba cały czas pozostaje na poziomie 6 sztuk. Zwiększeniu uległa też średnia wartość wszystkich rozliczeń na jednego klienta o 15,71% - 6,794,37 zł.

Dość mocno natomiast rośnie popularność przelewów natychmiastowych Express Elixir, w większości banków jest to opcja płatna, ewentualnie z pakietem kilku takich przelewów w miesiącu, ale i tak wzrosty są duże. W porównaniu z II kwartałem 2016 roku liczba takich przelewów wzrosła 13,58% do poziomu 1,07 mln, a jeszcze więcej wzrosła wartość takich przelewów o 17,85% i w II kwartale 2017 osiągnęła poziom 3,93 mld zł.

Zobaczmy jeszcze jak sytuacja się ma z kartami płatniczymi. Jeśli chodzi o karty debetowe te mają tendencję wzrostową, ale w niewielkim procencie - w porównaniu z II kwartałem 2016 roku mamy tu wzrost o 6,70% do poziomu 31,6 mln kart, w przypadku kart kredytowych natomiast o 0,66% do poziomu 5,87 mln, z tym że w porównaniu z poprzednim kwartałem tego roku, kredytowe odnotowały spadek o 1,44%.

Na jaką kwotę i ile transakcji nimi wykonujemy? Liczba transakcji gotówkowych i bezgotówkowych kartami płatniczymi w II kwartale 2017 roku wzrosła o 14,97%%, czyli ponad 151,37 mln w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, a wartość tych transakcji o 10,99%, czyli 16,14 mld zł.

Ciekawie się przedstawia jeszcze rozkład, ile z tych transakcji i jakiej wartości stanowią transakcje bezgotówkowe. Mimo, ze ponad 80% wszystkich transakcji kartowych są to transakcje bezgotówkowe, to aż 60% jeśli chodzi o ich wartość dotyczy transakcji gotówkowych.

Poniżej podsumowanie raportu, a całość dostępna jest na stronach Związku Banków Polskich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu