Świat

Badania: Kobiety dominują w serwisach społecznościowych

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Badania: Kobiety dominują w serwisach społecznościowych
6

Sieć jest często miejscem ciekawych analiz socjologicznych. Ostatnio jedna z internetowych firm badawczych Rapleaf przeprowadziła analizę dotyczącą 49,3 mln internautów korzystających z serwisów społecznościowych. Badania, które przeprowadziła firma dotyczyły takich pojęć jak płeć i wiek oraz ilość...

Sieć jest często miejscem ciekawych analiz socjologicznych. Ostatnio jedna z internetowych firm badawczych Rapleaf przeprowadziła analizę dotyczącą 49,3 mln internautów korzystających z serwisów społecznościowych. Badania, które przeprowadziła firma dotyczyły takich pojęć jak płeć i wiek oraz ilość posiadanych znajomych.
W świetle opublikowanych przez Rapleaf wyników, pierwszym wnioskiem jaki jednoznacznie stwierdzić można jest to, że kobiety przewyższają ilościowo mężczyzn pod względem korzystania z serwisów społecznościowych.

Serwisy społecznościowe:

Badania przeprowadzone zostały w kilkunastu serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Myspace czy Bebo. W pierwszym ze wspomnianych serwisów największą grupą użytkowników jest grupa wiekowa 18-24. W tej grupie, kobiety stanowią 1,685,029 mln użytkowników, natomiast mężczyźni już tylko 977,753 tyś. Podobną przewagę zaobserwowano na Myspace gdzie w tej samej grupie wiekowej kobiety liczą 7,091,214 mln, a mężczyźni 5,226,788 mln.

Lista i wyniki pozostałych serwisów, które brały udział w badaniach znaleźć możecie tutaj.

Co ciekawe, jedynym serwisem, który podczas badań nie wykazał przewagi kobiet jest LinkedIn. Jest to według mnie spowodowane jego biznesowo-branżowym charakterem.

Pozostałe wnioski płynące z przeprowadzonych badań:

  • Kobiety w wieku 18-24 dominują w serwisach społecznościowych oraz posiadają więcej przyjaciół niż mężczyźni z tej samej grupy wiekowej.
  • Typowa ilość posiadanych w serwisach społecznościowych przyjaciół wynosi od 2 do 25.
  • Mężczyźni w grupie wiekowej 35+ są bardziej aktywni niż kobiety z tej grupy i posiadają więcej przyjaciół.

Powyższe badania prezentują bardzo ciekawy obraz internautów, który przedstawia również pewną specyfikę kobiet, które korzystają z sieci. Ową specyfikę pozostawiam jednak do prywatnej interpretacji każdemu z Was. Jeśli natomiast chodzi o polskie realia, to biorąc pod uwagę tylko własne doświadczenia zdobyte w serwisach takich jak Nasza-Klasa, Grono.net czy Fotka, mogę stwierdzić, że powyższe wyniki powinny raczej pokrywać się ze stanem z naszej sieci.

Przejrzałem dzisiaj swój profil na NK i wśród około 135 swoich znajomych stwierdziłem pewną przewagę użytkowników płci pięknej. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to miarodajny wynik, ale taką samą przewagę zaobserwowałem wśród znajomych, moich znajomych. Zachęcam Was do sprawdzenia waszych znajomych w serwisach społecznościowych, z których korzystacie i określenie ile jest wśród nich kobiet, a ilu mężczyzn.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu