Android

Aż o 50 procent mniejsze rozmiary aktualizacji w Google Play

Tomasz Popielarczyk
19

Nowe algorytmy kompresji w sklepie Google Play sprawiają, że aktualizacje naszych aplikacji będą teraz ważyć nawet o połowę mniej. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są na bakier z WiFi.

Przyznam szczerze, że nie mam dziś problemu z aktualizowaniem aplikacji z wykorzystaniem mojego pakietu danych od operatora. Mam 7 GB miesięcznie nie wykorzystuję ich w pełni. Nie widzę zatem powodu, dla którego nie miałbym od czasu do czasu ręcznie wywołać masowe pobieranie nowszych wersji w taki właśnie sposób. A będzie jeszcze lepiej. Na blogu Androida kilka dni temu pojawił się post o nowym algorytmie kompresji danych w sklepie Google Play. Nosi on nazwę bsdiff i obejmuje dane delta - informacje w kodzie aplikacji, które są aktualizowane w 98 proc. przypadków.

Największe korzyści z jego zastosowania mamy zobaczyć w przypadku aplikacji, gdzie natywne biblioteki dotąd nie były poddawane kompresji. Jako przykład Google podał tutaj przeglądarkę Chrome. Przed kompresją aktualizacja miała rozmiary 22,8 MB, a po kompresji już 12,9 MB. Kolejna, pomniejsza aktualizacja przed kompresją wymagała pobrania 15,3 MB, a po kompresji... 3,6 MB. A to nie wszystko, bo algorytm można również zastosować przy programach, gdzie duże paczki danych (powyżej 2 GB) są pobierane dodatkowo. Wówczas w przypadku instalatorów rozmiary maleją o 12 proc., a w przypadku dodatkowych bibliotek - o aż 65 proc. Korzyści są zatem widoczne gołym okiem. Może dla posiadacza pakietu 10 GB to nic takiego, ale dla wszystkich z paczkami poniżej 3 GB powinno robić różnicę. A nie zapominajmy o słabiej rozwiniętych regionach, gdzie każdy megabajt jest na miarę złota.

Nowemu algorytmowi kompresji towarzyszą zmiany dotyczące rozmiarów programów. Teraz mają one być komunikowane w bardziej precyzyjny sposób. Użytkownik otrzyma nie tylko pełną informację na temat pobieranych danych podczas instalacji, ale również dokładnie wyliczony rozmiar paczki pobieranej w celu zaktualizowania programu. Dzięki temu łatwiejsze będzie podjęcie decyzji o tym, czy chcemy obecnie przeskoczyć na nowszą wersję i zorientowanie się, jak długo to zajmie.

Zmiany są wdrażane sukcesywnie. Jednocześnie Google stale edukuje i namawia deweloperów, by ci minimalizowali rozmiary swoich programów. Skorzystają na tym wszyscy. Mam tutaj nie tylko liczbę megabajtów, jakie musimy pobrać, ale też czas na to potrzebny. Oby tylko nowy algorytm kompresji nie skutkował dłuższą instalacją aktualizacji, bo już teraz proces ten jest stosunkowo czasochłonny - szczególnie w przypadku tych najbardziej opasłych produkcji, jak Facebook czy jego komunikator...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu