Dziś w godzinach porannych pomiędzy 3:30 a 4:00 doszło do poważnej awarii Lokalnych Centrum Sterowania na polskiej kolei. Spowodowało to już ogromne opóźnienia w kursowaniu pociągów, a ze względów na skalę awarii przewiduje się, iż utrudnienia potrwają wiele godzin.
Na specjalnej konferencji prasowej wiceprezes zarząd PLK S.A, Mirosław Skubiszewski poinformował, iż awaria dotknęła 19 Lokalnych Centrum Sterowania (z dostępnych 33 tego samego producenta). Cztery z nich przywrócono już do funkcjonowania.
Awaria dotyczy głównych ciągów komunikacyjnych, między innymi na południu Polski z Krakowa, jak i z Warszawy w kierunku Gdańska. Ogólnie objęła ona aż 820 km tras kolejowych w Polsce, a więc mowa o zasięgu krajowym.
Z uwagi na skalę problemów i czas tej awarii, nie wyklucza się tu ataku cybernetycznego, w związku z tym Sekretarz Stanu w KPRM, Janusz Ciszewski zapowiedział dziś specjalne posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych:
W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
PKP Intercity w związku z awarią radzi rezygnację z podróży w dniu dzisiejszym, a w przypadku wykupienia już biletu, oferuje zwrot kosztów, bez potrącania odstępnego.
W związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego.
Z podawanych informacji wynika, iż oprócz opóźnień sięgających kilkudziesięciu minut w wielu relacjach, część pociągów w ogóle nie wyjedzie dziś na swoje trasy. W ich miejsce organizowana będzie komunikacja zastępcza.
Aktualizacja
Jak przekazała portalowi Rynek Kolejowy spółka Alstom - producent urządzeń do sterowania ruchem kolejowym, dzisiejsza awaria nie była spowodowana cyberatakiem.
Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku, ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem.
Reklama
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu