Google

Policja w Google Glass niczym Terminator

Filip Żyro
Policja w Google Glass niczym Terminator
13

Wszędzie w cywilizowanym świecie, nowe technologie z wielką siła przenikają wszystkie najważniejsze domeny życia: edukację, medycynę, bezpieczeństwo narodowe. Wstydem jest nie wykorzystywać możliwości, jakie daje powszechna miniaturyzację układów scalonych i dostęp do największej cyfrowej bazy danyc...

Wszędzie w cywilizowanym świecie, nowe technologie z wielką siła przenikają wszystkie najważniejsze domeny życia: edukację, medycynę, bezpieczeństwo narodowe. Wstydem jest nie wykorzystywać możliwości, jakie daje powszechna miniaturyzację układów scalonych i dostęp do największej cyfrowej bazy danych jaką jest Internet. Jednak nawet nie przypuszczałem, że Google Glass tak szybko znajdzie zastosowanie w tej dziedzinie życia.

Jednostka policyjna w Dubaju, zamierza wykorzystywać Google Glass w swojej pracy. Na etapie testowania z Glass korzystają policjanci z „drogówki”. Na okulary Google zostały napisane dwie specjalne aplikacje, które usprawniają łapanie przestępców. Warto odnotować fakt, że apki powstały w strukturach policji w dziale, który po angielsku nosi nazwę „Dubai Police’s Smart Services”. Nie wiem czy robi to na was takie wrażenie jak na mnie, ale oznacza to, że dubajska policja posiada jednostkę, która nie tylko umie programować, ale jest w stanie napisać oprogramowanie dla jednego z najbardziej technologicznie zaawansowanych gadżetów na świecie. Na potrzeby policjantów zostały opracowane dwie autorskie aplikacje. Jedna możliwość policjantom wyposażonym Glass fotografowania tablic rejestracyjnych kierowców łamiących przepisy.

Wystarczy przytknąć palcem do oprawki okularów, a zdjęcie wraz z lokalizacją i datą automatycznie trafi do systemu policyjnego. Druga apka da możliwość zweryfikowania, czy monitorowane auto przypadkiem nie należy do kogoś kto nagminnie łamie przepisy bądź kogoś kto jest ścigany listem gończym. Będzie to możliwe dzięki połączeniu okularów z policyjną bazą danych. Jeżeli auto należy do przestępcy bądź jest na celowniku policji, funkcjonariusz otrzyma powiadomienie. Na razie użycie Glass jest w fazie testów, jeżeli przebiegnie ona pomyślnie dubajscy policjanci z drogówki będą używać ich na stałe. Wyobrażacie sobie zatrzymanie przez policjanta ubranego w Google Glass? Dla takiego widoku byłbym skłonny nawet przełknąć właśnie otrzymany mandat.

Co równie ciekawe, jeżeli idzie o wykorzystywanie Google Glass przez służby mundurowe, to Dubaj wcale nie jest prekursorem w tej dziedzinie. W USA również jest już kilka wydziałów policyjnych, w osobnych stanach, wykorzystujących Glass w swojej pracy. Należy do nich między inny nowojorska policja, która znalazła trochę inne zastosowanie dla sprzętu Google. Glass służą do rejestrowania zdarzeń w trakcie pracy oficerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ich praca staje się bardziej transparenta i łatwiejsza do oceny przez osoby trzecie. Oczywiście jeżeli zajdzie taka potrzeba, tym bardziej, że działania policjantów bez problemu za oceanem można poddać ocenie sądu.

Z jednej strony można w ten sposób wziąć pod lupę działania policjantów i sprawdzić czy ich postępowanie było zgodne z prawem. Z drugiej strony policjanci zyskują twarde dowody na poparcie swoich działań, których zasadność czasami poddawana jest podważana. Ponieważ policjanci bardzo często uczestniczą w sytuacjach kontrowersyjnych z punktu widzenia społeczeństwa, takie wykorzystanie Google Glass w wielu przypadkach jest jak najbardziej uzasadnione.

Jak myślicie jaka jest szansa, że niedługo w Polce powstanie specjalny departament, który opracowałby wewnętrzne aplikacje dla policji na potrzeby implementacji nowych technologii dla służb mundurowych? W sumie to może wymagam zbyt wiele, przecież Emiraty Arabskie ropą stoją, mogą więc pozwolić sobie na takie eksperymenty. Jednak chodzi mi również o pokazanie pewnej odmiennej mentalności, jeżeli chodzi o podejście do pracy policji. Jestem przekonany, że gdyby tylko pojawiły się pierwsze pomysły, które brałyby pod uwagę użycie Glass w codziennej pracy policjantów, ugrzęzłyby gdzieś na etapie samego projektu pod naporem związków zawodowych policjantów lub gdzieś ministerstwie, za sprawą zakulisowych rozmów. A może się mylę. Może już niedługo podobne rozwiązania zawitają do Polski. Czego sobie i wam życzę.

Grafika: [1] [2] Źródło: The Verge, Gulf News, USA Today

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

policjagoogle glassGlassdubaj