Felietony

Atooma - asystent, który zamiast gadać faktycznie pomaga (odpowiednik IFTTT dla smartfona)

Jan Rybczyński
Atooma - asystent, który zamiast gadać faktycznie pomaga (odpowiednik IFTTT dla smartfona)
4

Ciągłe powtarzanie pewnych czynności może być męczące, możemy też o czymś zapomnieć. Stąd potrzeba prywatnego asystenta, któremu możemy zlecić różne zadania i samemu nie zaprzątać sobie nimi głowy. W dobie elektronicznych gadżetów asystenci zwykle bywają programami, na prawdziwego asystenta nie każd...

Ciągłe powtarzanie pewnych czynności może być męczące, możemy też o czymś zapomnieć. Stąd potrzeba prywatnego asystenta, któremu możemy zlecić różne zadania i samemu nie zaprzątać sobie nimi głowy. W dobie elektronicznych gadżetów asystenci zwykle bywają programami, na prawdziwego asystenta nie każdego stać, ani nie każdy chce aby ktoś za nim chodził ;) Atooma pozwoli zaprogramować nasz telefon tak, aby bazując na wszystkich swoich zmysłach (GPS, sensor światła, żyroskop, zasięg WiFi, BLuetooth etc.) pomógł nam zautomatyzować pewne procesy. Chcesz aby telefon automatycznie wyłączał WiFi po wyjściu z domu, z Atooma to żaden problem.

Pomysł jest prosty, ale możliwości daje ogromne i może nam zaoszczędzić tyle czasu i nerwów, co mało która aplikacja. Chodzi o to, żeby wydać swojemu telefonowi cały zestaw instrukcji "jeżeli X zrób Y". Zasada działania bardzo przypomina więc opisywany wcześniej na Antyweb IFTTT, jednak możliwości Atooma są zdecydowanie większe. Przede wszystkim dlatego, że telefon mamy zawsze przy sobie i posiada on cały szereg czujników, od mikrofonu, przez żyroskop czy czujnik oświetlenia, na GPS kończąc.

Użytkownik ma możliwość zaprogramowania telefonu w ten sposób, aby wyłączał on WiFi, po wyjściu z domu i włączał je ponownie po powrocie, automatycznie, bazując jedynie na lokalizacji. Można kazać aby telefon automatycznie odczytywał na głos wiadomości SMS, ale tylko wówczas gdy jedziemy samochodem (poruszamy się z prędkością powyżej 40 km/h). Można skonstruować regułę, która wycisza telefon w danych godzinach, lub gdy jest po prostu ciemno (trzeba by zdezaktywować gdy chowamy do kieszeni). Możemy kazać uruchomić odtwarzacz muzyczny, gdy podłączamy słuchawki. Wreszcie możemy nakazać aby telefon wysyłał maila gdy właściciel wyjdzie z domu i wręczyć go starszej osobie.

Zasadniczo ogranicza nas głównie wyobraźnia, a gdy tej nam zabraknie, możemy poszukać inspiracji wśród gotowych recept, które możemy pobrać z sieci, zarówno od swoich znajomych, jak i od całej społeczności korzystającej z Atooma. Całość została wsparta dość pomysłowym interfejsem, który opiera się na obrotowych kołach, podobnych do tarczy starych telefonów.

Zainteresowanych zapraszam na stronę sklepu Google Play, skąd można pobrać Atooma w wersji beta, na stronę projektu oraz do artykułu umieszczonego na Tech Crunch.

Sony Mobile partnerem sekcji mobilnej


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Złam kod Xperia i wygraj Xperia™ – smartfon sprawdzony przez Jamesa Bonda. Wybierz jedną z 3 misji - rozszyfruj zagadki lub przechwyć tajną wiadomość.

Do wygrania Xperia T, filmy o Jamesie Bondzie, Xperia Tablet S oraz bilety lotnicze dla dwóch osób. Wejdź do gry na Sony Mobile PL na Facebooku


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroidasystentIFTTT