Moje przemyślenia

Asus wprowadza netbooka lekkiego jak MacBook Air za mniej niż 700 zł!

GM
Grzegorz Marczak
83

Zapraszam do przeczytania gościnnego wpisu Jana Woźniaka Asus sunie do przodu. Jakiś czas temu pisałem o tym, że Intel pokazał światu Ultrabooki, a jako pierwszego z nich Asusa UX21 - laptopa cienkiego, lekkiego i niezwykle podobnego do MacBook'a Air firmy Apple. Wtedy twierdziłem, że urządzenia...

Zapraszam do przeczytania gościnnego wpisu Jana Woźniaka

Asus sunie do przodu. Jakiś czas temu pisałem o tym, że Intel pokazał światu Ultrabooki, a jako pierwszego z nich Asusa UX21 - laptopa cienkiego, lekkiego i niezwykle podobnego do MacBook'a Air firmy Apple. Wtedy twierdziłem, że urządzenia różni jedynie system, a notebook Asusa jest tylko plagiatem. Jednak niektórzy czytelnicy Antyweba, na którym opublikowałem swój tekst, skrytykowali mnie mówiąc, że gdyby ktoś opatentował układ pedałów w samochodach to każde auto musiałoby mieć inny i stanowiło by to problem dla kierowców.

Gdy przemyślałem sprawę, doszedłem do wniosku, że nawet do bólu podobny układ wejść, design i kształt urządzenia nie muszą z urządzenia czynić kopii, plagiatu gdyż to właśnie w tym kierunku zmierza przemysł komputerów mobilnych. Specjaliści twierdzą, że to właśnie cienkie notebooki i tablety stanowią przyszłość tego rynku. Tak więc wkrótce wszystkie firmy zaprezentują płaskie notebooki, jak to zapowiedział Intel.

Dziś nie znamy jeszcze innych Ultrabooków, ale Asus pokazał kolejny supercienki netbook - ASUS Eee PC X101, który także jest uderzająco podobny do MacBook'a Air. Zasadniczo urządzenie ma mieć dwie wersje. Jedna z nich to sprzęt z systemem Windows 7 Starter i dyskiem twardym 250 GB, drugi natomiast z systemem MeeGo (forma linuxa z prznaczeniem na netbookiem i tablety) i dyskiem 8 GB SSD. Poza tym netbook będzie zawierał procesor Intel Atom N435, 1 GB pamięci RAM DDR3, dwa gniazda USB 2.0, czytnik kart MicroSD, także kamerkę do wideorozmów przez internet. Wszystko to ma pozwolić na niezwykle szybki start systemu i długi czas pracy baterii.

Wiadomo już, że ASUS Eee PC X101 trafi do Polski w ostatnim kwartale bierzącego roku. W zależności od wybranej wersji zapłacimy 639 zł za urządzenie z systemem MeeGo i dyskiem SSD lub 719 zł za system Windows i tradycyjny dysk. Ceny są bardzo przystępne i z całą pewnością bedą mogły konkurować z MacBook'iem Air. Mam jednak kilka wątpliwości. Po pierwsze zastanawiam się czy system MeeGo zaspokoi potrzeby użytkowników? Po drugie czy za mniej niż 700 złotych uda się wyprodukować dobrej jakości sprzęt? A przede wszystkim zastanawiam się czy przyszłość przenośnych komputerów stanowią właśnie cienkie i lekkie netbooki?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

macbook airasus