1

Tym żyła cała Polska 20 lat temu – zobacz „Art-B Made in Poland”. Cieszę się, że powstają takie dokumenty

Na frazę "Art-B" większość z nas zareaguje tylko w jeden sposób - przypominając sobie aferę (medialną) z lat '90. Są jednak tacy, którzy nie wiedzą na jej temat nic, zaś inni chcieliby poznać jeszcze więcej szczegółów. Niezależnie od tego, do której grupy należycie nowy dokument Canal+ to serial, który musicie zobaczyć.

Dzięki serii dokumentalnej Canal+ Discovery wracamy do wydarzeń z początku lat ’90. To bardzo gorący okres w historii Polski, ale prawie 20 lat później coraz rzadziej wraca się do tematu Art-B. Spółki, która w zaledwie 2 lata zdołała stworzyć sieć 600 fim-córek w 50 krajach świata i której obrót sięgał 22,5 mld dolarów po zaledwie 18 miesiącach działalności. Dla porówniania, jest to wynik lepszy niż ten, który osiągnął Orlen w 2015 roku. Jak Gąsiorowski i Bagsik zdołali w tak błyskawicznym tempie rozwinąć swój biznes? Dlaczego uciekli do Izreala? Skąd wiedzieli, że mają tylko kilka godzin na wydostanie się z kraju?

„Art-B Made in Poland” – tym żyła Polska 20 lat temu

 

4 czerwca 1989 roku Polska otwiera nowy rozdział w swoich dziejach. Odbywają się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które stają się cezurą współczesnej historii kraju. Jednak równo miesiąc wcześniej początek ma coś, co stało się symbolem szalonej transformacji i możliwości, które dawała. Coś, co zdefiniowało lata 90. W piątek, 3 dni po ostatnim w historii PRL Święcie Pracy, czujący wiatr zmian młody przedsiębiorca Bogusław Bagsik zakłada spółkę Art-B. Wraz z Andrzejem Gąsiorowskim w ciągu niecałych dwóch lat stworzą w jej ramach holding trzech tysięcy firm w pięćdziesięciu krajach świata i zatrudnią ponad sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Ich firma której kapitałem zakładowym było 15 dolarów, osiągnie 22,5 miliarda dolarów obrotu rocznie. Wykorzystają również słynny, obnażający luki w rozwijającym się dopiero prywatnym sektorze bankowym, oscylator, który jeszcze pomnoży ich imponujący majątek. Bagsik i Gąsiorowski staną się też bohaterami jednej z najsłynniejszych polskich „afer medialnych”. Oryginalna produkcja CANAL+ DISCOVERY „ART-B. Made in Poland” odkryje kulisy życia osób, które wywarły wpływ na wizerunek odradzającej się Polski i opowie o tajemnicach jednej z największych spraw gospodarczych III RP.

“Art-B Made in Poland” to dokument Anety Kopacz. Pierwszy odcinek wyemitowano w ten weekend, a drugi – który będzie mieć premierę w najbliższą sobotę – zobaczyłem przedpremierowo. Dzięki temu już wiem, w jakim kierunku będzie zmierzać cała seria, ponieważ obydwa odcinki kompletnie się od siebie różnią. Początek dokumentu to ogólne wprowadzenie w historię i przedstawienie wydarzeń z wielu punktów widzenia, co pozwala wykreować własne zdanie na temat tego, co zaszło. Pod względem montażu, przejść pomiędzy ujęciami oraz ścieżki dźwiękowej wypada znakomicie – to warsztat najwyższych lotów.

Zobacz produkcje Canal+ online w Player+! Kliknij!

Wypowiedzi zaproszonych do udziału w programie gości są przeplatane całą masa nagrań archiwalnych, które świetnie nadają klimat produkcji – ani na chwilę nie tracimy kontaktu z latami ’90. Udział w programie wzięli m. in. prezydent Lech Wałęsa, gen. Gromosław Czempiński i ówczesny szef UOP – Andrzej Milczanowski. Nie zabrakło też komentarzy dziennikarzy, którzy najczęściej są równowagą dla pozostałych opinii. To wszystko buduje spójny, wyważony komentarz – nie odczuwa się nachalnego narzucania jednego, konkretnego stanowiska do całej sprawy. Przy najważniejszych punktach skorzystano ze starszych nagrań przedstawiających zasady działania mechanizmów finansowych, które były kluczowe dla całej sprawy – to nie tylko pozwala lepiej zrozumieć całą sprawą, ale jest też świetnym zabiegiem, który cały czas utrzymuje widza w bańce tamtego okresu.

Kulisy afery Art-B w Player+. Sprawdź!

Atmosfera serii ulega diametralnej zmianie już w drugim odcinku. Tym razem do głosu dochodzą główni zainteresowani – Andrzej Gąsiorowski oraz Bogusław Bagsik, którzy po raz pierwszy przed kamerą opowiadają nie tylko o początkach biznesu i jego kulisach, ale zwracają także uwagę na swoje własne, osobiste historie, które ukształtowały ich i wpłynęły na podejmowane decyzje. Dzięki temu można lepiej zrozumieć motywacje obydwu przedsiębiorców. Cierpi na tym tempo odcinka, który jest nieco bardziej melancholijny, powolny i mniej pokazowy niż pierwszy. Może to być dysonans, który zniechęci niektórych widzów do dalszego śledzenia dokumentu – zanim dotrzemy do kuluarów afery medialnej wokół Art-B – ale jestem przekonany, że ta historia zasługuje, by poznać nie tylko jej efektowne momenty, ale także całe tło wydarzeń.

Emisja w TV, ale zobaczycie też online w VOD

Cała seria liczy aż 6 odcinków, co pozwala właśnie na zatrzymanie się przy pewnych punktach historii, by poświęcić im więcej czasu. Powtórka 1. odcinka już jutro na Canal+ Discovery o 00:20, a premiera 2. odcinka w sobotę o 20:20. Bez obaw, “Art-B Made in Poland” zobaczycie też online w Player+ (pakiet Canal+) dzięki Canal+ VOD.