Linux

Aquaris M10 - oto odpowiedź Ubuntu na Continuum Microsoftu!

JS
Jakub Szczęsny
136

Idea urządzenia mobilnego, które po podłączeniu do zewnętrznego ekranu oraz peryferiów dopasowują swój interfejs nie jest nowa. Najwcześniej na rynku mówił o takim rozwiązaniu Canonical, który odpowiada za Continuum. Sprawa przeciągnęła się jednak na tyle, że Microsoft ostatecznie zdążył pokazać działające tego typu rozwiązanie pod nazwą Continuum. Niedługo po tym Canonical wchodzi z czymś bardzo podobnym - z tym, że chodzi tutaj o tablet.

Tablet z ekranem 10,1 i Ubuntu na pokładzie nie tylko obsłuży dodatkowy ekran. Aquaris M10 wykazuje również pewne cechy urządzenia hybrydowego na wzór sprzętów z Windows na pokładzie. Continuum według Microsoftu to nie tylko idea przenikalności interfejsów - mobilnych i desktopowych, ale również nazwa mechanizmu, który przystosowuje elementy na ekranie do aktualnego scenariusza obsługi urządzenia. Canonical proponuje podobne rozwiązanie. Po podłączeniu odpowiednich akcesoriów, Ubuntu przełącza się z trybu pełnoekranowego na ten opakowany w okna.

Za produkcję tabletu Aquaris M10 odpowiada hiszpańska firma BQ. Nieco kontrowersyjna jest jednak specyfikacja urządzenia - nie mamy tutaj do czynienia z procesorem x86. Za wydajność odpowiada tutaj układ MediaTeka pracujący wespół z 2 GB pamięci RAM. Ekran również nie powala - wyświetla on obraz w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Jak wskazuje jednak Ubuntu, prawdziwa siła tego rozwiązania tkwi w oprogramowaniu, które znacząco podnosi walory korzystania ze sprzętu. Nie oczekujmy jednak w przypadku mobilnego Ubuntu pełnego dostępu do wszystkich aplikacji. Problem, jaki występuje w podobnym rozwiązaniu od Microsoftu trapi również tablet powstały we współpracy Canonicala z BQ.

Czy Aquaris M10 okaże się być naprawdę godną odpowiedzią na Continuum?

Uznajmy, że w "wojence" Canonicala z Microsoftem jest na razie 1:1. Obydwie firmy mają ultramobilne rozwiązania konwertowalne oparte na mechanizmach adaptacyjnych oprogramowania. Nie wiemy jeszcze jak działa to w wydaniu Canonicala - wiemy natomiast, jak to jest w przypadku Microsoftu. Jeśli chodzi o Continuum w Lumii 950 - pisaliśmy o tym tutaj i jak na razie największym problemem jest bardzo słaby wybór aplikacji uniwersalnych, co znacząco obniża komfort korzystania z trybu desktopowego. Druga kwestia jest taka, że Microsoft (i to jest pewne) pracuje nad Surface Phone'em, który połączy zalety architektury x86 z możliwościami mobilnego systemu operacyjnego. Wtedy idea Canonicala może się zwyczajnie zdeaktualizować i pozostać w sferze "ciekawostki technologicznej". Osobiście cieszę się jednak z tego powodu, że i na tym polu istnieje konkurencja - to pobudzi zapewne obydwie firmy do rywalizacji. A na konkurencji zazwyczaj najwięcej korzystają... konsumenci. Czyli również my.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ubuntuhotmobilecontinuum