Apple

Apple Watch pozwoli zmierzyć stężenie alkoholu i glukozy we krwi

Kamil Pieczonka
Apple Watch pozwoli zmierzyć stężenie alkoholu i glukozy we krwi
49

Wygląda na to, że wreszcie mogą ziścić się plotki o nowych czujnikach w zegarku Apple Watch. Brytyjski startup, Rockley Photonics, który od 2 lat współpracuje z Apple, poinformował, że opracowuje sensor zdolny do bezinwazyjnego pomiaru stężenia cukru i alkoholu we krwi.

Nowy sensor zmierzy poziom cukru i stężenie alkoholu

Rockley Photonics szykuje się do wejścia na giełdę i w swoim prospekcie emisyjnym pochwalił się ostatnio, że jego największym klientem od blisko dwóch lat jest Apple. Gigant z Cupertino nie kupuje jednak jeszcze żadnych sensorów, a wygląda na to, że inwestuje w rozwój technologii, która w przyszłości może pozwolić na pomiar takich parametrów krwi jak poziom cukru, stężenie alkoholu, a nawet pomiar ciśnienia tętniczego. Brytyjska firma chwali się, że jej sensor będzie w stanie odczytywać te parametry z dużą dokładnością i co najważniejsze bez ingerencji w organizm. Wykorzysta do tego światło podczerwone.

Trzeba przyznać, że to wszystko brzmi bardzo pięknie, ale do tej pory jeszcze nikomu nie udało się opracować bezinwazyjnej metody pomiaru poziomu cukru. Gdyby Apple wprowadziło taki sensor do zegarka Apple Watch to byłaby to mała rewolucja. Diabetycy dzisiaj aby zmierzyć sobie poziom cukru muszą najczęściej nakłuwać palec igłą, aby upuścić kroplę krwi na specjalny pasek i odczytać wynik z glukometru. To inwazyjna i mało przyjemna metoda. Przydatna może być też funkcja pomiaru stężenia alkoholu czy wreszcie pomiaru ciśnienia. Apple Watch mógłby się wtedy stać kompleksowym urządzeniem do pomiaru najważniejszych parametrów zdrowotnych.

Tim Cook już jakiś czas temu obiecał, że zegarek Apple może w przyszłości dokonywać pomiaru poziomu cukru i wygląda na to, że jesteśmy coraz bliżej realizacji tej obietnicy. Szef Rockley Photonics, Andrew Rickman twierdzi, że będą gotowi do komercjalizacji swojego czujnika już w przyszłym roku. Czy to rozwiązanie trafi do Apple Watch 7? O tym dopiero się przekonamy. Obecnie Apple Watch jest w stanie monitorować tętno oraz natlenienie krwi i wykonać badanie EKG. Podobne funkcje oferują też inne zegarki, dodanie dodatkowych czujników z pewnością będzie sporym wydarzeniem.

źródło: The Daily Telegraph

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu