Apple

Apple szykuje się na muzyczną wojnę - odświeżenie aplikacji to tylko początek

Konrad Kozłowski
Apple szykuje się na muzyczną wojnę - odświeżenie aplikacji to tylko początek
7

Nie jestem już w stanie zliczyć produktów, których oczekujemy od Apple, ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy temat muzyki będzie bez wątpienia powracał dość regularnie. Tidal, nowouruchiomiona usługa streamingowa, ma ochotę stać się najlepszym miejscem dla artystów pragnących dotrzeć do fanów. Ni...

Nie jestem już w stanie zliczyć produktów, których oczekujemy od Apple, ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy temat muzyki będzie bez wątpienia powracał dość regularnie. Tidal, nowouruchiomiona usługa streamingowa, ma ochotę stać się najlepszym miejscem dla artystów pragnących dotrzeć do fanów. Niegdyś to iTunes odgrywało tę rolę i pisało historię branży muzycznej. Apple na pewno z ogromną chęcią wróciłoby do dawnej formy.

Po aktualizacji do iOS8 8.3, będącej jedną wielką poprawką, oczekiwania użytkowników względem nadchodzących uaktualnień zdecydowanie wzrosły. Nie trzeba było jednak zbyt długo czekać, by Apple mogło pokazać, że nie spoczęło na laurach. O aplikacji Muzyka w iOS 8 można powiedzieć wiele, ale żadne z tych słów nie byłoby nacechowowane pozytywnymi emocjami. Wcześniejsze wersje aplikacji są po prostu bezkonkurencyjne, przy możliwościach i wygodzie obsługi najnowszej odsłony. To wszystko wkrótce się zmieni.

Nowości w aplikacji wprowadzają znacznie więcej niż komfortowe zarządzanie biblioteczką muzyczną i samym odtwarzaniem muzyki. Owszem, są to dość istotne kwestie dla osób, które na co dzień korzystają z aplikacji, jednakże taka zmiana jak pojawienie się na dolnym panelu zupełnie nowego podziału na kategorie można odebrać, jako pierwszy ruch ku wprowadzeniu usługi streamingowej od Apple.

Dodam tylko, że do tej pory Apple umożliwiało strumieniowanie tylko tych utworów, które zakupilismy w iTunes (lub wszystkich dzięki iTunes Match). Co konkretnie zyskała aplikacja Muzyki? Kolejkowanie utworów to jedna z najbardziej wyczekiwanych funkcji, która to od dawna obecna jest u konkurencji jak Spotify. Z desktopowego iTunes przeniesiono sekcję "ostatnio dodane", odświeżono ekran odtwarzania, który obsługuje teraz także gest "ściągnięcia" do dołu, by móc szybko powrócić do wcześniej oglądanych treści.

iTunes w wersji dla urządzeń z iOS nadchodzi wielkimi krokami. Lista zmian w aplikacji Muzyka robi naprawdę spore wrażenie i jest mi naprawdę trudno uwierzyć w to, jak niski priorytet otrzymują (otrzymywały?) projekty związne z tematyką muzyczną. Wyraźnie zauważalne było powiększanie się dystansu do najpopularniejszych rozwiązań branży, stąd racjonalny, ale i jednocześnie gorączkowy zakup Beats. Wkrótce Apple pokaże znacznie więcej niż tylko nowe kolory słuchawek.

Zrzuty ekranu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu