Felietony

Apple Store wcześniej w Moskwie niż w Warszawie?

Konrad Kozłowski
Apple Store wcześniej w Moskwie niż w Warszawie?
12

Każda nowo wprowadzona do Polski usługa oferowana przez Apple, nie oszukujmy się, była sporym wydarzeniem. Na otwarcie oficjalnego sklepu online czy wprowadzenie iTunes Store do Polski czekaliśmy (nie)cierpliwie i się doczekaliśmy, jednak nadal nie jest nam dane wybrać się do Apple Store w naszym kr...

Każda nowo wprowadzona do Polski usługa oferowana przez Apple, nie oszukujmy się, była sporym wydarzeniem. Na otwarcie oficjalnego sklepu online czy wprowadzenie iTunes Store do Polski czekaliśmy (nie)cierpliwie i się doczekaliśmy, jednak nadal nie jest nam dane wybrać się do Apple Store w naszym kraju i prawdopodobnie szybko się to zmieni. Natomiast wiele wskazuje na to, że Rosjanie doczekają się tego wcześniej od nas.

Początki tej historii sięgają wiosny 2011 roku, kiedy to menadżerowie firmy Apple odwiedzili Moskwę w poszukiwaniu miejsca dla Apple Store, ale niestety podobno nic odpowiedniego nie znaleźli. Kilka dni temu jednak zarejestrowana została firm Apple Rus, którą dowodzić ma Vitaly Morozko, dotychczasowy doradca prawny Apple. Sprzedaż miałaby rozpocząć się na początku roku 2013, lecz niejasne jest kiedy pierwszy na terenie Rosji Apple Store miałby zostać otwarty.

Mówi się, że "Apple Rus" miałoby skoncentrować się na sprzedaży produktów z logiem nadgryzionego jabłka głównie w Moskwie i Petersburgu, natomiast pozostałe regiony miałyby zostać do dyspozycji innych dystrybutorów: diHouse, the Marvel i OSC. Co ciekawe, aż 75% produktów Apple jest nadal dystrybuowane przez jedną firmę, a jest nią diHouse, natomiast telefony iPhone są także dostępne u lokalnych operatorów MTS i Vimpelcom. Z ich działań rzekomo nie jest zadowolone Apple, więc pojawienie się iPhone'a w sprzedaży detalicznej bezpośrednio u Apple jest całkiem możliwe. Jedyne czego możemy być natomiast pewni, to brak obniżki cen produktów - ale tego można by się spodziewać. Czyżby impulsem do ekspansji była zeszłoroczna wizyta ówczesnego prezydenta Rosji - Dmitrij Miedwiediewa w jednym z Apple Store, gdzie spotkał się ze Stevem Jobsem i otrzymał od niego w prezencie iPhone'a 4?

Oznaczenie pinezką Polski na mapie rozbudowie sieci sklepów Apple w Europie marzy się wielu osobom, lecz pomimo dużego zainteresowania u konkretnej grupy osób produktami tej marki, ilość potencjalnych klientów w Polsce jest z pewnością mniejsza niż w takim kraju jak właśnie Rosja. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby właśnie tam pojawił się wcześniej pierwszy Apple Store pomimo faktu, że Rosjanie nie mają jeszcze nawet oficjalnego sklepu internetowego.

A czy pojawienie się oficjalnego sklepu Apple w jednym z naszych miast miałoby wpływ na podejmowane przez Was decyzje przy zakupie komputera, tabletu, odtwarzacza muzycznego czy telefonu?

Źródło, foto: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

apple store