Apple

Apple Pay obsłuży wiele polskich banków? Podobno. Wszystko dzięki BLIK

Kamil Świtalski
39

Temat Apple Pay nie cichnie. Użytkownicy produktów Apple nie mogą się doczekać, aż będą mogli korzystać z wygodnych płatności mobilnych działających na podobnych zasadach, jak Google Pay (dawniej: Android Pay). I może nareszcie, po wielu miesiącach, coś się ruszy. A wszystko dzięki... BLIK.

Każdorazowo kiedy pojawia się temat Apple Pay -- serca użytkowników smartfonów od Apple zaczynają bić szybciej. Wielokrotnie mówiło się, że to już — już teraz, to kwestia kilku tygodni... te tygodnie zmieniały się w miesiące, lata. Ostatecznie mówi się, że Apple Pay w Polsce ma pojawić się w drugim kwartale tego roku. Podobno pięć polskich banków prowadzi negocjacje z firmą, aby to właśnie oni obsługiwali Apple Pay. Okazuje się jednak, że to może nie być koniec. Jak donosi Rzeczpospolita — gigant miałby stawiać na możliwie jak najłatwiejszy dostęp do swoich usług. I BLIK, który dostępny jest w wielu bankach, miałby być drogą, do szybkiego trafienia ku szerszemu gronu odbiorców.

Nie da się ukryć, że Polski Standard Płatności ma w garści usługę, która ma kilka mocnych asów w rękawie. Przede wszystkim chodzi o zasięg — na ten moment dostęp do BLIKa ma 70% tutejszych banków (Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas). Takie rozwiązanie w kwestii Apple Pay jednak niesie za sobą kilka komplikacji. Nie jest jasne, czy byłoby to równie proste w użyciu z perspektywy użytkownika rozwiązanie? Dochodzi kwestia prowizji dla kolejnej firmy. Jak wynika też z informacji podanych przez Rzeczpospolitą, negocjacje nie należą do najłatwiejszych — a jednym z tematów który się przewija jest kwestia płatności BLIK w sklepie z aplikacjami Apple, czyli App Store.

Szczerze mówiąc — tyle razy miałem nadzieję że to już, że nie chcę zawieść się raz jeszcze. Ale nie będę ukrywał — takie rozwiązanie byłoby dla mnie naprawdę satysfakcjonujące — i piszę to głównie z perspektywy łatwego dostępu dla wielu zainteresowanych.

Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu