Apple

Apple Pay obsłuży wiele polskich banków? Podobno. Wszystko dzięki BLIK

Kamil Świtalski
Apple Pay obsłuży wiele polskich banków? Podobno. Wszystko dzięki BLIK
39

Temat Apple Pay nie cichnie. Użytkownicy produktów Apple nie mogą się doczekać, aż będą mogli korzystać z wygodnych płatności mobilnych działających na podobnych zasadach, jak Google Pay (dawniej: Android Pay). I może nareszcie, po wielu miesiącach, coś się ruszy. A wszystko dzięki... BLIK.

Każdorazowo kiedy pojawia się temat Apple Pay -- serca użytkowników smartfonów od Apple zaczynają bić szybciej. Wielokrotnie mówiło się, że to już — już teraz, to kwestia kilku tygodni... te tygodnie zmieniały się w miesiące, lata. Ostatecznie mówi się, że Apple Pay w Polsce ma pojawić się w drugim kwartale tego roku. Podobno pięć polskich banków prowadzi negocjacje z firmą, aby to właśnie oni obsługiwali Apple Pay. Okazuje się jednak, że to może nie być koniec. Jak donosi Rzeczpospolita — gigant miałby stawiać na możliwie jak najłatwiejszy dostęp do swoich usług. I BLIK, który dostępny jest w wielu bankach, miałby być drogą, do szybkiego trafienia ku szerszemu gronu odbiorców.

Nie da się ukryć, że Polski Standard Płatności ma w garści usługę, która ma kilka mocnych asów w rękawie. Przede wszystkim chodzi o zasięg — na ten moment dostęp do BLIKa ma 70% tutejszych banków (Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas). Takie rozwiązanie w kwestii Apple Pay jednak niesie za sobą kilka komplikacji. Nie jest jasne, czy byłoby to równie proste w użyciu z perspektywy użytkownika rozwiązanie? Dochodzi kwestia prowizji dla kolejnej firmy. Jak wynika też z informacji podanych przez Rzeczpospolitą, negocjacje nie należą do najłatwiejszych — a jednym z tematów który się przewija jest kwestia płatności BLIK w sklepie z aplikacjami Apple, czyli App Store.

Szczerze mówiąc — tyle razy miałem nadzieję że to już, że nie chcę zawieść się raz jeszcze. Ale nie będę ukrywał — takie rozwiązanie byłoby dla mnie naprawdę satysfakcjonujące — i piszę to głównie z perspektywy łatwego dostępu dla wielu zainteresowanych.

Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu