Jesień 2025 roku przyniesie istotną zmianę dla wszystkich użytkowników smart home opartych na technologii Apple. Firma z Cupertino zapowiedziała, że zakończy wsparcie dla starej architektury Apple HomeKit, co oznacza, że bez aktualizacji do nowej wersji, automatyzacje i akcesoria mogą wielu użytkownikom... najzwyczajniej w świecie: przestaną działać.
Apple odetnie setki urządzeń, jeśli nie zrobisz aktualizacji. Trzeba się spieszyć

Apple zaprezentowało nową architekturę HomeKit już w 2023 roku, ale początkowe problemy techniczne sprawiły, że jej wdrożenie zostało chwilowo wstrzymane. W systemach iOS 16.2, macOS Ventura 13.1, tvOS 16.2 i watchOS 9.2 firma udostępniła aktualizację, z której po narzekaniach użytkowników się wycofała. Teraz temat powrócił i nowa wersja Home Kit poprawia stabilność, szybkość i funkcjonalność ich całego ekosystemu smart home. Najświeższa wersja architektury wprowadza szereg usprawnień: w tym zapowiadane od wielu miesięcy wsparcie dla robotów sprzątających, historię aktywności w domu, możliwość nadawania dostępu gościom oraz szybsze i większą niezawodność. Zwłaszcza w przypadku domostw korzystających z wielu urządzeń HomeKit i Matter.
Wsparcie dla poprzedniej wersji aplikacji Apple Home zakończy się jesienią 2025 r. Zaktualizuj ją już teraz, aby uniknąć przerw w działaniu akcesoriów i automatyzacji.
Zaktualizuj, by nie mieć problemów. Wszystko znajdziesz w aplikacji Dom
Aby uniknąć problemów i potencjalnych przerw w działaniu akcesoriów, należy zaktualizować architekturę HomeKit w aplikacji Dom. Wystarczy wejść w Ustawienia domu (ikona z trzema kropkami w prawym górnym rogu), a następnie skorzystać z opcji "Uaktualnienie oprogramowania". Proces ten obejmuje wszystkie domy przypisane do konta Apple ID - i warto uzbroić się w cierpliwość, bo może to potrwać nawet kilka-kilkanaście minut. Po zakończeniu przywita nas komunikat potwierdzający aktualizację, informujący o możliwości korzystania z nowej, wydajniejszej, architektury.
Po aktualizacji pojawi się komunikat This home and all accessories are up to date (Ten dom i wszystkie akcesoria są aktualne). -- czytamy w oficjalnej instrukcji Apple
Potencjalne problemy dla starszych urządzeń. Warto o nich wiedzieć
Warto mieć na uwadze, że wszystkie urządzenia, które nie otrzymały najnowszych aktualizacji oprogramowania, mogą po zmianie stracić połączenie z systemem HomeKit. W przypadku problemów warto usunąć i ponownie dodać mostki HomeKit - to często przywraca ich fabryczne ustawienia i rozwiązuje potencjalne nieporozumienia, jakie mogą wystąpić z nową architekturą. Apple podkreśla też, że nowa wersja HomeKit wymaga skonfigurowania huba domowego – bez tego nie będzie możliwe dodanie akcesoriów zgodnych ze standardem Matter. Obsługiwane huby to m.in. HomePod mini, Apple TV 4K (3. generacji) z Wi-Fi i Ethernet oraz niektóre zewnętrzne routery wspierające Thread. Jeśli korzystasz z rozwiązań smart home od Apple i chcesz uniknąć problemów w działaniu automatyzacji, nim nadejdzie jesień, a z nią prawdopodobnie iOS 19, musisz zadbać o instalację odpowiedniej aktualizacji!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu