Świat

Apple ma więcej pieniędzy niż USA?

Adrian Drózd
52

Jak donosi Financial Post Apple wykazuje lepszą płynność finansową niż USA. W obliczu wiszącego w powietrzu kryzysu gospodarczego wielu państw stało się faktem, iż najpotężniejsza firma technologiczna na świecie ma teraz więcej gotówki niż największa demokratyczna potęga świata, czyli Stany Zjedn...

Jak donosi Financial Post Apple wykazuje lepszą płynność finansową niż USA.

W obliczu wiszącego w powietrzu kryzysu gospodarczego wielu państw stało się faktem, iż najpotężniejsza firma technologiczna na świecie ma teraz więcej gotówki niż największa demokratyczna potęga świata, czyli Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

Demokraci i Republikanie dążą do osiągnięcia kompromisu w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia kraju – w tym czasie “operating balance” tego kraju wykazuje 73,768 mld dolarów, które rząd może wydać zanim nie znajdzie się pod kreską i USA oficjalnie zostanie bankrutem. Liczba ta cały czas spada, co nie wróży zbyt ciekawego scenariusza dla tego kraju. Tymczasem Apple posiada 75,876 mld dolarów, które nie są przeznaczone na konkretne cele, a stanowią zaplecze finansowe firmy.

Oczywiście te liczby nie są bezpośrednio porównywalne, gdyż w przypadku USA wspominana kwota oznacza zapas pieniędzy przed zbankrutowaniem (potrzeby kraju są znacznie większe), a Apple po prostu ma kupę forsy zgromadzonej na swoich kontach bankowych której nie zamierza na razie ruszać.

Taka sytuacja stawia firmę Apple w jeszcze lepszym świetle, które pozwala pobijać kolejne rekordy finansowe i ze spokojem skupić się na wygryzieniu konkurencji.

Liczby te pokazują jak potężną firmą stało się Apple od czasu wprowadzenia na rynek iPhone’a w 2007 roku. Na początku tego tygodnia akcje Apple poszybowały w górę i osiągnęły po raz pierwszy w historii firmy wynik 400 USD za akcję na amerykańskiej giełdzie Nasdaq.

Kapitalizacja firmy na rynku wynosi obecnie 363,25 mld dolarów, co czyni firmę Steve Jobs’a drugą co wielkości firmą na świecie – zaraz po Exxon Mobile.

Możesz sprawdzić „operating balance” tutaj, a raport finansowy firmy Apple za ostatni kwartał tutaj.

Swoją drogą słyszałem nie raz, iż Apple ma więcej pieniędzy nić niejeden mały kraj na świecie, ale wyprzedzić finansowo taką potęgę jaką są Stany Zjednoczone to niezły wynik, którego szczerze gratuluję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleUSA