13

Microsoft oczekuje specjalnego traktowania od Apple – kto ma rację?

Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że obydwie te firmy nie pałają do siebie zbyt dużą sympatią. Jednak od wielu lat mniej lub bardziej skutecznie „współpracują” ze sobą na frontach, gdzie jest to wymagane. Jednak jak donosi portal The Next Web kolejną kością niezgody pomiędzy korporacjami jest aplikacja mobilna chmury Microsoftu – SkyDrive’a, której aktualizacja miałaby […]

Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że obydwie te firmy nie pałają do siebie zbyt dużą sympatią. Jednak od wielu lat mniej lub bardziej skutecznie „współpracują” ze sobą na frontach, gdzie jest to wymagane. Jednak jak donosi portal The Next Web kolejną kością niezgody pomiędzy korporacjami jest aplikacja mobilna chmury Microsoftu – SkyDrive’a, której aktualizacja miałaby nie być zaakceptowana.

O co może chodzić innego jak nie o pieniądze? Zgodnie z polityką Apple, 30% zysków z dokonywanych wewnątrz aplikacji zakupów pobierane jest przez Apple. Microsoft po wprowadzeniu możliwości rozszerzenia pojemności dysku poprzez wykupienie rocznego abonamentu nie aktualizował swojej aplikacji na system iOS, ponieważ nie „wyraża chęci” na podzielenie się zyskami.

Co ciekawe, gdy Microsoft zaproponował usunięcie z aplikacji wszelkich możliwości wykupienia większej przestrzeni, Apple również odmówiło akceptacji aktualizacji. Najwyraźniej więc istnieje niepisana zasada odnośnie możliwości subskrypcji – jeżeli takowa dostępna jest bezpośrednio na stronie usługi, to ma być także udostępniona wewnątrz aplikacji.

Sytuacja ma także wpływ na inne firmy, których aplikacje opierają swe działanie o usługę SkyDrive. Powodem odrzucenia aktualizacji jednej z nich (Files Pro) była obecność przycisku „Zarejestruj się”. Zdaniem Apple link odnosił się do zewnętrznej strony, gdzie dostępne są opcje zakupu lub wykupienia subskrypcji i w takim przypadku zgłoszone aplikacje będą odrzucane.

Czy i kiedy firmy dojdą do kompromisu? Bez wątpienia stanowczość Apple jest uzasadniona i nie może być mowy o żadnych wyjątkach, ponieważ mogłoby to zaowocować kolejnymi sporami z innymi firmami. Gdyby Microsoft przystał jednak na „odpalanie” prawie jednej trzeciej zysków, to moglibyśmy spodziewać się nawet delikatnego podniesienia ceny za usługę, która moim zdaniem jest aktualnie bardzo atrakcyjna. Pamiętajmy jednak, że podwyżka dotyczyłaby wszystkich użytkowników, nie tylko posiadaczy iUrządzeń.

Ostatnia aktualizacja aplikacji SkyDrive pochodzi z czerwca. Wielką niewiadomą jest, kiedy doczekamy się następnej.

Źródło: TheNextWeb, źródło obrazka: Drawception.com