Apple

Apple pozwoli na instalowanie aplikacji spoza App Store? Tego chce USA

Piotr Kurek
Apple pozwoli na instalowanie aplikacji spoza App Store? Tego chce USA
11

Potyczki sądowe między Epic Games i Apple trwają w najlepsze. W międzyczasie amerykański Senat pracuje nad własnymi przepisami, które zmusiłyby Apple i Google do zmiany podejścia w sprawie instalowania aplikacji spoza systemu i dopuszczenia zewnętrznych płatności.

Pomysły amerykańskich polityków na zmianę przepisów związanych działalnością gigantów technologicznych pojawiają się w miarę regularnie. Regulacje otwartości platform cyfrowych pojawiły się też w projekcie „Open App Markets Act”. Ustawa zaproponowana przez trójkę senatorów z obu partii wskazuje wprost, że chodzi w niej o zmuszenie Apple i Google do zmiany wewnętrznych regulacji dotyczących ograniczonego dostępu do aplikacji spoza sklepów.

Marsha Blackburn, Amy Klobuchar i Richard Blumenthal chcą, by zaproponowane przez nich zmiany w prawie doprowadziły do wprowadzenia przejrzystych, sprawiedliwych zasad dbających o konkurencję i zwiększających bezpieczeństwo użytkowników sklepów z aplikacjami.

Co, jeśli zaproponowane przez amerykańskich senatorów wejdzie w życie? Oznacza to m.in, że obie firmy będą musiały pozwolić użytkownikom smartfonów/tabletów z Androidem i iOS na instalowanie aplikacji spoza sklepów — tak zwany sideloading. O ile w przypadku urządzeń z Androidem już teraz nie ma z tym większego problemu, tak posiadacze iPhone’ów i iPadów muszą obejść się smakiem i ograniczać wyłącznie do katalogu App Store. Można oczywiście korzystać z alternatyw typu AltStore.io czy Cydia Impactor, ale jest to skomplikowane i nie działa na każdej wersji systemu iOS.

Apple otworzy się na zewnętrzne sklep z aplikacjami? Tego chcą amerykańscy senatorowie

Jednak z punktu widzenia deweloperów, ważniejsza wydaje się druga zmiana. Senatorowie chcą zmusić Apple i Google do porzucenia ograniczeń związanych z płatnościami w aplikacjach. Jeśli śledzicie sądowe potyczki Epic Games i Apple dotyczące tego właśnie problemu, to z pewnością wiecie, że jednym z głównych argumentów twórców Fortnite jest to, że firma z Cupertino nie pozwala na korzystanie z innych metod płatności i promowania zewnętrznych sklepów, gdzie można np. taniej kupić subskrypcję, dodatki do gier, aplikacji, itp. Praktyki te są sprzeczne z regulaminami App Store i doprowadziły m.in. do usunięcia Fortnite z App Store.

Czy nowe prawo ma szansę wejść w życie? Nie jest to wykluczone, jednak trzeba pamiętać, że Apple ma w Stanach Zjednoczonych wiele do powiedzenia. Przed senatorami długa droga do wprowadzenia nowych regulacji, a lobbyści obu firm będą starać się odwieść ich od tego pomysłu. Nie oznacza to też, że gdy ostatecznie prawo wejdzie w życie, będzie obowiązywać na całym świecie. Co prawda w Europie Apple od również spotyka się z krytyką zamkniętego ekosystemu, który nie dopuszcza instalowania aplikacji spoza App Store i korzystania z innych metod płatności, bez pośrednictwa Apple. Jednak nie wiadomo czy i kiedy podobne regulacje zaczęły by działać np. w Unii Europejskiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu