Świat

Apple App Store, teraz Google Android market - czy wykorzystamy kolejne szanse?

Grzegorz Marczak
Apple App Store, teraz Google Android market - czy wykorzystamy kolejne szanse?
31

Apple chwali się ile to pobrań zalicza ostatnio App Store (sklep z programami na iphona) No i ma się czym chwalić bo licznik pokazał waśnie 500 milionów pobrań. Co ciekawe App Store cały czas się rozpędza - przez ostatnie 5 tygodni użytkownicy wygenerowali 200 milionów pobrań! Te wszystkie nies...

Apple chwali się ile to pobrań zalicza ostatnio App Store (sklep z programami na iphona) No i ma się czym chwalić bo licznik pokazał waśnie 500 milionów pobrań. Co ciekawe App Store cały czas się rozpędza - przez ostatnie 5 tygodni użytkownicy wygenerowali 200 milionów pobrań!

Te wszystkie niesamowite wyniki (bo nie ma co ukrywać, że jest to spektakularny sukces) są tym bardziej imponujące jeśli weźmiemy pod uwagę, że w sklepie tym są również płatne aplikacje a ich autorzy zaczynają zarabiać setki tysięcy dolarów (i to po odjęciu prowizji dla Apple która wynosi chyba 30%).

Zastanawiam się natomiast dlaczego w Polsce, kraju który wszyscy mówią ma tak dobrych informatyków (w tym również programistów) tak mało osób podejmuje próbę z własną aplikacją w App Store? Kolejną dużą szansą jest również Android Market, któremu też wróżę sporą popularność (i będzie to kolejna możliowść na zrobienie czegoś ciekawego i przy okazji zarobienie pieniędzy)

Rozumiem potrzeby finansowe na stworzenie startupu natomiast tworzenie aplikacji na iPhona nie wymaga chyba jakichś znamiennych nakładów finansowych? Jeśli ktoś jest programistą to właściwie koszty sprowadzają się do drobnych opłat jakie trzeba ponieść za przystąpienie do sklepu i możliwość tworzenia oprogramowania na iPhona czy nowy mobilny OS od Google.

W przyszłości na pewno znajdą się głosy, że w 2009 roku było jeszcze łatwo, bo liczba aplikacji sięgała zaledwie 15 tysięcy, Android Marker dopiero zaczynał itp. i że kiedyś było łatwo się przebić itp.

Moim skromnym zdaniem App Store czy nowo powstający Android Market to niesamowita możliwość na spróbowanie własnych sił i przy okazji szansa na zarobienie pieniędzy - oczywiście zarabiają najlepsi, ale kto powiedział, że nasza aplikacja właśnie taka nie będzie?

Przy jeszcze stosunkowo młody rynku na aplikacje do iphona czy na OS Google jest szansa, że bez specjalnej inwencji czy też pomysłowości można zrobić coś ciekawe - wystarczy przenieść jakiś istniejący już dobry pomysł (na grę, aplikację itp).

Z pewnością ważnym elementem rozrywki na iphona jest wykorzystanie możliwości jakie daje ten telefon czyli ekran dotykowy oraz poruszanie się poprzez zmianę pozycji telefonu. Aplikacje i gry które wykorzystują te elementy szybko zyskują popularność (aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że te bardziej zaawansowane programy potrzebuję również większe wkładu pracy czy pieniędzy).

Mam nadzieję, że kilka produkcji z Polski, które już zagościły na App Store będą przykładem na to, że można nie tylko zaistnieć ale również zarabiać w ten sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu