6

Kliknij, wsiadaj i jedź — tak działają aplikacje Omni

Jednym z najważniejszych elementów usług car sharing jest szeroko pojęta wygoda. Nie ma łatwiejszych sposobów na korzystanie z takich rozwiązań niż smartfon. Dlatego dobrze opracowana aplikacja jest na wagę złota. Jak sprawuje się aplikacja Omni w praktyce?

Przede wszystkim to za jej pośrednictwem rejestrujemy się w usłudze. Jest to proces nieskomplikowany, a dzięki wbudowanym w nasze urządzenia aparatom fotograficznym — dodatkowo usprawniony. Wielu danych nie musimy wprowadzać ręcznie, wystarczy skan. I po akceptacji przez obsługę — możemy przejść już do wypożyczania samochodu.

Główny ekran aplikacji to w dużej mierze mapa. Dzięki modułowi GPS program w mgnieniu oka nas lokalizuje i szybko możemy podejrzeć, gdzie znajdują się najbliższe auta. Przy dolnej krawędzi ekranu możemy przełączać się między interesującymi nas modelami samochodów SKODA: Citigo, Fabia, Octavia oraz Rapid. Oczywiście nie musimy się w taki sposób ograniczać — mamy także możliwość oznaczenia wszystkich dostępnych modeli samochodów. A wówczas ekspresowo znajdziemy te najbliżej nas. Ale nic nie stoi także na przeszkodzie, aby przejrzeć wszystkie dostępne w usłudze pojazdy w formie listy. Wtedy oprócz modelu, znajdziemy także obowiązujące stawki dla każdego z nich, a także informacje o tym jak wygląda stan ich baków.

W prawym górnym rogu znajduje się symbol klucza, po wyborze powita was formularz do zalogowania / rejestracji. Po dokonaniu formalności możemy przejść do wypożyczania. Wskazujemy interesujący nas samochód, rezerwujemy go i… właściwie gotowe! Po tym jak podejdziemy do auta, za pomocą aplikacji możemy je otworzyć (polecenie Odblokuj dostępne jest po wskazaniu wolnego samochodu — warto mieć jednak na uwadze, że po jego aktywacji mamy kilkadziesiąt sekund, zanim znów się zamknie) i możemy ruszać w drogę. Kluczyk czeka już w środku! A po skorzystaniu z usługi wystarczy odstawić samochód na miejsce i wybrać w aplikacji polecenie zakończenia rezerwacji. Twórcy fajnie podeszli także do mechanizmu zgłaszania szkody. Mam nadzieję że nikt nie będzie musiał z niego korzystać — ale jeśli już, to nie powinno to nikomu sprawić większych problemów. Sekcja została zamknięta w estetycznej, atrakcyjnej dla oka formie. Ta przy okazji jest też banalna w obsłudze!

Przy górnej, lewej, krawędzi ekranu znalazło się miejsce dla ikonki odpowiedzialnej za otwarcie menu. Tam znajdziemy odnośniki nie tylko do naszego profilu (w którym, jeżeli chcemy, szybko zmienimy dane), płatności, historii wypożyczeń i promocji. Ostatni z działów to także miejsce, w którym można realizować kody rabatowe. Twórcy pomyśleli także o szybkim skrócie do Pomocy, w którym czeka na nas opcja bezpośredniego kontaktu z obsługą. W ostatnim z działów, Informacje, czeka zestaw podstawowych informacji o programie, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania.

Ogromnym plusem aplikacji Omni jest to, że… to po prostu działa. Szybko i bez problemów. A na dodatek jej obsługa jest na tyle prosta, że nawet ludzie którzy na co dzień nie przekopują się przez fantazyjnie opracowane UXowo aplikacje, dadzą sobie z nią doskonale radę. Jest estetycznie i czytelnie. Korzystanie z niej nie będzie stanowiło większego wyzwania nawet dla ludzi, którzy nie są na co z elektroniką dzień za pan brat. Warto mieć na uwadze, że na ten moment mamy do czynienia z wersją beta, w której nie wszystko jest jeszcze dopracowane w stu procentach. Dlatego nie zdziwcie się, kiedy mimo doładowania złotówkami, w programie widnieć będzie symbol amerykańskich dolarów. Twórcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego już teraz pracują nad aktualizacją. Z działaniem programu zarówno na urządzeniach z Androidem, jak iOS, nie ma najmniejszego problemu. Sprawne przeglądanie mapy, wracanie do wybranych punktów i łatwa nawigacja. Czego chcieć więcej?

Działanie aplikacji Omni nie pozostawia nic do życzenia. Jej obsługa jest banalnie prosta. Program jest przejrzysty, ciekawie zaprojektowany — a na dodatek cieszy oko! Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android (4.4 i nowsze) oraz iOS (8.0 i nowsze).

Tekst powstał we współpracy z firmą Skoda Polska