Felietony

Aplikacje mobilne to wielomiliardowy biznes i setki tysięcy miejsc pracy

Kamil Mizera
Aplikacje mobilne to wielomiliardowy biznes i setki tysięcy miejsc pracy
1

Gdzie się nie obejrzeć, tam smartfony i tablety, a na nich oczywiście aplikacje mobilne. Tylko sam AppStore i Google Play mają po ponad 700 tysięcy tytułów dostępnych na urządzenia mobilne. Oczywiście, na aplikacjach się zarabia. Jak dużo? W grudniu pisałem o tym, kto najwięcej zarabia na swoich...

Gdzie się nie obejrzeć, tam smartfony i tablety, a na nich oczywiście aplikacje mobilne. Tylko sam AppStore i Google Play mają po ponad 700 tysięcy tytułów dostępnych na urządzenia mobilne. Oczywiście, na aplikacjach się zarabia. Jak dużo?

W grudniu pisałem o tym, kto najwięcej zarabia na swoich aplikacjach mobilnych. Niespodzianki nie było – oczywiście twórcy gier. Ale ile właściwie zarabia cała branża? Jak to wygląda w skali globalnej?

Na to pytanie odpowiada CNN. Otóż aplikacje to wielomiliardowy biznes.  Według najnowszych prognoz, tylko w tym roku użytkownicy smartfonów mogą kupić aplikacje za łączną kwotę 25 miliardów dolarów. Branża ma urosnąć tym samym o 62% w stosunku do roku ubiegłego. Co najciekawsze, ten „aplikacyjny przemysł” wygenerował w latach 2007-2012 466 tysięcy miejsc pracy w samych tylko Stanach Zjednoczonych! Choć wydaje się to mało rzeczywiste, to jednak trudno się właściwie temu dziwić.

Z roku na rok smartfony stają się coraz popularniejsze. Tylko w tym roku przewiduje się, że na rynek może trafić ponad 919 milionów sztuk tych urządzeń, a ich liczba ma być po raz pierwszy, nieznacznie, bo nieznacznie, ale większa, niż zwykłych komórek. Popularyzacja smartfonów to oczywiście dobra wiadomość dla twórców aplikacji. W końcu trudno sobie wyobrazić nowoczesny telefon bez aplikacji i trudno sobie wyobrazić posiadacza smartfona, który w ogóle ich nie pobiera. Co więcej, czas spędzony nad aplikacjami przez użytkowników systematycznie rośnie: w ciągu roku, między 2011 a 2012, wzrósł z 94 do 127 minut. Według najnowszych prognoz tylko w roku pobierzemy aż 70 miliardów aplikacji mobilnych, z czego 50% na Androida i 41% na iOSa (choć trudno wręcz uwierzyć w te liczby).

Oczywiście, wszystko ma swój koniec. Prędzej czy później rynek się nasyci. Co więcej, już w tym momencie branża zaczyna się domykać. Co raz rzadziej pojawiają się produkcje od niezależnych deweloperów, a nawet jeśli, to raczej nie mogą liczyć na takie zyski, jakie generują liderzy tej branży. Wprawdzie od czasu do czasu ktoś się przebija, ale ile z tych 700 tysięcy aplikacji na każdą platformę jest komukolwiek znana? Niesamowite jest w tych danych jednak to, że w ciągu kilku lat rynek aplikacji tak urósł i wygenerował tyle miejsc pracy.

Zdjęcia: GeekoStechos i Portland Interactive

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMobileAndroidiOS