Felietony

Aktualizacja Chrome dla iOS. Czy nowy Chrome na Androida jest faktycznie szybszy?

Jan Rybczyński
Aktualizacja Chrome dla iOS. Czy nowy Chrome na Androida jest faktycznie szybszy?
13

Przeglądarka Google na system mobilny iOS doczekała się aktualizacji. Poinformował mnie o tym App Store jak i sama przeglądarka. Ponieważ Apple nie pozwala na wprowadzenie do App Store przeglądarek z własnym silnikiem i wszyscy producenci alternatywnych przeglądarek zmuszeni są do stosowania określo...

Przeglądarka Google na system mobilny iOS doczekała się aktualizacji. Poinformował mnie o tym App Store jak i sama przeglądarka. Ponieważ Apple nie pozwala na wprowadzenie do App Store przeglądarek z własnym silnikiem i wszyscy producenci alternatywnych przeglądarek zmuszeni są do stosowania określonych wersji WebKit, nie może być mowy o zmianie szybkości działania, dlatego modyfikacji uległ interfejs. Pierwszą z nich jest nowa funkcja przycisku wstecz i dalej.

Teraz gdy dotkniemy i przytrzymamy strzałkę wstecz lub w przód, podobnie jak w wersji desktopowej, wyświetli się lista poszczególnych kroków jakie wykonywaliśmy. Tym sposobem możemy wrócić do określonej strony unikając wielokrotnego wciskania strzałki i czekania za każdym razem aż załaduje się strona, lub szybkiego wciskania na pamięć i ryzykowania, że cofniemy się dalej, niż to było konieczne. Zmiana być może drobna i znana z innych platform, ale niewątpliwie pozytywnie wpływająca na komfort korzystania z przeglądarki. Pojawiła się również możliwość udostępnienia adresu przeglądanej strony za pomocą Wiadomości.

Zmieniła się nie tylko sama aplikacja, ale również sposób jej obsługi po stronie Google, który będzie stopniowo wdrażany. Jeśli wpiszemy wyszukiwaną frazę w pasek adresu zwany Omnibox, wyświetlone wyniki wyszukiwania będą pozbawione samej wyszukiwanej frazy, która będzie nadal wyświetlana w Omnibox, tym sposobem udało się zaoszczędzić trochę przestrzeni i widać więcej wyników wyszukiwania. Zmiana powinna być szczególnie istotna dla osób korzystających z Chrome na iPhone'nie, którego ekran faktycznie nie jest zbyt duży. Najwyraźniej ja muszę jeszcze na prowadzenie zmiany poczekać, bo po aktualizacji wciąż widzę stary układ wyników wyszukiwania, dlatego posiłkuje się zrzutem ekranu przedstawionym przez Google.

W tej chwili największą przewagą Chrome dla iOS nad Chromem dla Androida jest synchronizacja zapamiętanych haseł, które przyspieszają i ułatwiają zalogowanie się do różnych serwisów. Synchronizacja haseł ma niedługo trafić także na Androida, ale najwyraźniej do ostatniej aktualizacji, którą opisał Tomasz Popielarczyk się nie załapała.

Skoro przy Androidzie jesteśmy, to warto wspomnieć, że serwis Ars Technica postanowił sprawdzić czy nowy Chrome dla Androida jest faktycznie szybszy i przeprowadził serię testów. Okazuje się, że faktycznie nowa wersja przeglądarki jest szybszy od starego dość znacznie (Google twierdzi, że do 25%), dodatkowo jest również szybsza od wbudowanej w Androida przeglądarki, która do tej pory była lepsza od Chrome pod względem szybkości działania. Całe szczęście, bo w najnowszych wersjach Androida główną i zarazem jedyną przeglądarką jest właśnie Chrome. Resztę zmian opisał Tomasz, w tym znacznie poprawioną szybkość przewijania.

Wykresy pochodzą z serwisu Ars Technica. Więcej informacji nowej wersji Chrome znajdziecie w dwóch wpisach: na blogu Chrome oraz na blogu Chrome Releases.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu