Boicie się pająków? Jeśli tak, to wiecie, że nie jest łatwo poradzić sobie z tym rodzajem lęku. Co więcej - duża część z nas nie potrafi poradzić sobie ze stresem, który spotyka nas każdego dnia. Każdy ma inny sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami. Do tej listy warto dopisać aplikacje i gry stwo...
Boicie się pająków? Jeśli tak, to wiecie, że nie jest łatwo poradzić sobie z tym rodzajem lęku. Co więcej - duża część z nas nie potrafi poradzić sobie ze stresem, który spotyka nas każdego dnia. Każdy ma inny sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami. Do tej listy warto dopisać aplikacje i gry stworzone przez Virtually Free, dzięki którym mamy pozbyć się m.in. arachnofobii. Warto spróbować!
Pomysł zrodził się w Wielkiej Brytanii, gdzie pewien programista postanowił stworzyć aplikacje mobilne, a w zasadzie gry, dzięki którym lepiej poradzimy sobie z naszymi słabościami – lękami. W tym celu do współpracy zaprosił psychiatrów. Zespół twórców postanowił wykorzystać potencjał, jaki drzemie w urządzeniach przenośnych – smartfonach i tabletach.
Efektem tej współpracy jest gra przeznaczona dla urządzeń z systemem iOS, która wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną. Bohaterem tej gry jest kolorowy i budzący sympatię pająk, czy też pani pająk ;). Gra wykorzystuje terapię ekspozycji, stopniowo oswajając użytkownika z obiektem, którego się boi, tym samym osoba cierpiąca na arachnofobię jest odczulana ze swoich lęków.
Wraz z przechodzeniem kolejnych poziomów tej gry, główny bohater – pająk przybiera coraz to bardziej realistyczne kształty, by wreszcie dzięki wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej (AR) pojawić się na dłoni użytkownika. Aplikacja powstała początkowo jako odskocznia od projektów, którymi na co dzień zajmuje się zespół, który stworzył Agoraphopia Free. Jednak niewykluczone, że projekt będzie rozwijany i powstaną kolejne gry i aplikacje.
Oprócz aplikacji leczącej z lęku przed pająkami, powstała jeszcze aplikacja, mająca pomóc nam zrelaksować się i radzić sobie ze stresem. Trzeba przyznać, że zazwyczaj aplikacje mobilne i gry mogą być przyczyną pojawiania się u nas stresu. Tym razem efekt ma być odwrotny. Jak do tej pory nie spotkałem się z podobnym projektem. Wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej, by oswoić się z obiektem budzącym lęk, wydaje się być bardzo ciekawym pomysłem i można przypuszczać, że skutecznym. Wszak gra powstała przy współpracy z lekarzami.
Jak się okazuje, gry na urządzeniach przenośnych mogą leczyć nas z naszych słabości. Sądzę, że potencjał do powstawania aplikacji, czy też gier, mających pomóc pracować nad naszą psychiką, jest niewykorzystany. Sądząc po powszechności występowania np. lęku przed pająkami, rynek zbytu jest ogromny. Warto przetestować Phobia Free i być może pozbyć się raz na zawsze arachnofobii.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu