Antyapps

Aplikacja Żegluj -- Dla wszystkich, którzy podróżują drogami wodnymi!

Antyapps
Aplikacja Żegluj -- Dla wszystkich, którzy podróżują drogami wodnymi!
0

Sezon wakacyjny w pełni dlatego dziś przychodzę do was z aplikacją, która właśnie teraz może przydać wam się najbardziej. Żegluj to nowa platforma mobilna, stworzona z myślą o osobach, które lubią spędzać czas na wodzie. I mimo że nazwa wskazuje tu głównie na żeglarzy, użytkownicy innych pojazdów...

Sezon wakacyjny w pełni dlatego dziś przychodzę do was z aplikacją, która właśnie teraz może przydać wam się najbardziej. Żegluj to nowa platforma mobilna, stworzona z myślą o osobach, które lubią spędzać czas na wodzie. I mimo że nazwa wskazuje tu głównie na żeglarzy, użytkownicy innych pojazdów poruszających się po rzekach, morzach i jeziorach również znajdą tu coś dla siebie. Za pomocą tej aplikacji lepiej odnajdziecie się w terenie, poznacie szczegółowe statystyki waszych podróży a także poznacie nowych znajomych dzielących waszą pasję.

Od razu po uruchomieniu aplikacji, zostaniemy poproszeni o wyrażenie zgody na przesyłanie powiadomień oraz utworzenie bezpłatnego konta. Niestety, to jeden z tych tytułów, który wymaga od nas rejestracji. Jeśli nie zdecydujemy się na ten krok, korzystanie z platformy będzie niemożliwe. Na pocieszenie dodam, że można to zrobić przez Facebooka i jedynymi informacjami o jakie zostaniemy poproszeni będzie adres e-mail i hasło.

Kiedy nasz indywidualny profil jest już utworzony, musimy wskazać jaką jednostką poruszamy się po wodzie. Dostępne opcje to: żaglówka, motorówka, houseboat, kajak oraz inne. Do naszego profilu możemy dodać kilka różnych jednostek i każdą z nich opisać indywidualną nazwą. Dzięki temu, dla każdej z nich będziemy mogli wygenerować później osobne statystyki dotyczące wodnych podróży.

Żeglowanie i nie tylko

Aplikacja Żegluj posłuży nam przede wszystkim za GPS. Pozwoli sprawdzić położenie na mapie jezior i utwierdzi nas w przekonaniu, że podążamy właściwym szlakiem. Po drodze otrzymamy niezbędne powiadomienia dotyczące obszarów niebezpiecznych, znaków wodnych, linii brzegowych oraz innych żeglarzy znajdujących się na naszej trasie. Platforma pozwala również sprawdzić aktualną pogodę, wiatr oraz prognozowane opady. Wszystko dostępne jest oczywiście godzina po godzinie, dzięki czemu możemy odpowiednio zaplanować naszą podróż. Dodatkowym atutem będą też informacje o marinach i portach, stacjach benzynowych, punktach gastronomicznych oraz o wydarzeniach w najpopularniejszych żeglarskich zakątkach. Co ważne, użytkownicy aplikacji również mogą dodawać nowe miejsca do mapy.

Nowe znajomości i kontakt z ekipą

Do naszej dyspozycji oddano również komunikator, który pozwala wysyłać wiadomości do innych żeglarzy. Wszystkich użytkowników platformy możemy obserwować na mapie. Po kliknięciu w ikonę przedstawiającą określony pojazd wodny dowiemy się kto jest właścicielem danej jednostki, jaką nosi ona nazwę i z jaką prędkością się porusza. Dzięki temu, możemy poznać nowe osoby a także być w stałym kontakcie ze znajomymi, którzy pływają gdzieś w okolicy (lub wręcz przeciwnie...). Twórcy aplikacji przygotowali również dział „statystyki”, który wprowadza do aplikacji element grywalizacji. To tutaj sprawdzimy którzy użytkownicy Żegluj pływali najszybciej lub pokonali najdłuższe dystanse w ciągu ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca lub roku.

Dziennik pokładowy

Aplikacja rejestruje naszą podróż (a tym samym udostępnia lokalizację) dopiero po aktywowaniu przycisku oznaczonego ikoną „play”. Wszystkie statystyki podróży, takie jak trasa, pokonany dystans, średnia i maksymalna prędkość, nazwa jednostki, data, czas oraz dodatkowe uwagi będziemy mogli znaleźć w dzienniku pokładowym, który zawsze wygeneruje dla nas indywidualny raport. Dla osób, którym nigdy wcześniej nie chciało się robić takich pomiarów będzie to nieoceniona pomoc. Dziennik pokładowy przyda się również tym żeglarzom, którym nikt nigdy nie chce wierzyć w to, jak szybko pokonali dane jezioro.

Bezpieczeńśtwo

Na koniec zostawiłem sobie jeszcze jeden ważny element aplikacji. Bardzo wiele funkcji, które opisałem wcześniej może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa żeglujących. W aplikacji nie zabrakło jednak specjalnej zakładki dla tych, którzy, mimo wszystko, mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji. Aplikacja podaje dokładną szerokość i długość geograficzną określającą nasze położenie oraz pozwala szybko wybrać numer ratunkowy do WOPR. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia będzie to na pewno duże ułatwienie.

Trzymam kciuki za dalszy rozwój aplikacji Żegluj. Mamy tu do czynienia z bardzo profesjonalnie przygotowanym i świetnie przemyślanym zestawem narzędzi, które z całą pewnością mogą przydać się żeglarzom i innym uczestnikom ruchu wodnego na rzekach, morzach i jeziorach. Biorąc pod uwagę, że tytuł dostępny jest w Google Play i App Store całkowicie za darmo, podejrzewam, że już za kilka miesięcy, niemal każdy posiadacz smartfona żeglujący na Mazurach będzie korzystał z tej aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu