Felietony

Monitor nie musi być brzydką, czarną bryłą szpecącą biurko. Udowadnia to AOC U32U1

Piotr Kurek
Monitor nie musi być brzydką, czarną bryłą szpecącą biurko. Udowadnia to AOC U32U1
15

Studio F.A. Porsche, nagroda Red Dot Design Award. AOC 32U1 to monitor, który przykuwa uwagę. Jeśli szukacie stylowych rozwiązań do swojego miejsca pracy, warto się nad nim pochylić. Z całą pewnością nada mu dodatkowego charakteru.

Mój ostatni monitor to stare czasy, gdy jeszcze pracowałem na komputerze stacjonarnym — a to było dawno temu. Od przesiadki na laptopa uznawałem, że jeden ekran mi wystarczy. W ostatnim czasie chciałem nieco usprawnić stanowisko pracy  i postanowiłem dać próbę dodatkowemu wyświetlaczowi. Dlatego z przyjemnością wziąłem AOC U32U1 do testów — głównie dlatego, by sprawdzić, czy duży monitor o tak ogromnej rozdzielczości jest dla mnie i sprawdzi się w codziennych warunkach. I muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony, choć już wiem, że w moim przypadku 31,2 cale to za dużo. Sprzęt ten to to duży ekran, wąskie ramki, metalowy trójnóg i aluminiowa płytka ze wszystkimi złączami, która pozostaje w bezruchu przy obracaniu monitora. Konstrukcja trójnogu wspierającego monitor pozwala na zmianę wysokości o 120 mm — co przyda się przy jego obracaniu do układu pionowego. Zamysł projektantów jest dość oczywisty — mniej, znaczy więcej. I to się sprawdza.

AOC U32U1 podłączyłem do komputera MacBook Pro 13 cali z 2020 r. bez większych problemów, jednym kablem USB-C, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na biurku — kabel łączący oba urządzenia dostarcza też prąd do MacBooka, co eliminuje konieczność zajęcia dwóch portów USB-C w komputerze. Monitor jest wykrywany automatycznie i można korzystać z niego w trybie klonowania ekranu lub jako dodatkowego ekranu do pracy na dwóch (i więcej) wyświetlaczach. Domyślna rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli była dla mnie zbyt wysoka i pierwszym krokiem w dostosowaniu go do moich potrzeb było ustawienie skalowania pozwalającą ustawić rozdzielczość 3008 x 1692, która była dla mnie optymalna — głównie dlatego, że monitor dość mocno odstawał od ściany i był zbyt blisko moich oczu.

AOC U32U1. Monitor, który nadaje charakteru każdemu miejscu pracy

Jednak jeśli macie szersze (głębsze) biurka, nie powinno to stanowić większego problemu. Odradzam jednak pracowanie z aplikacjami na pełnym ekranie w pełnej rozdzielczości. Wygodniej jest jednak rozplanowanie ekranu roboczego (Biurka), gdzie na ekranie są widocznych jest kilka okien aplikacji. Tu przydadzą się aplikacje, które pomogą w wygodniejszym zarządzaniu większą ilością aplikacji umieszczonych na ekranie: Magnet, BetterTouchTool, BetterSnapTool oraz wbudowane narzędzia pozwalające na używanie aplikacji w widoku Split View na Macu.

AOC U32U1 od strony technicznej to 31,5-calowy monitor z ekranem IPS z podświetleniem WLED charakteryzujący się m.in. rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli z częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz i czasem reakcji wynoszącą 5 ms. Sprzęt posiada HDR certyfikowany Vesa Certified DisplayHDR 600. Szeroka gama barw obejmująca 100% przestrzeni barw Adobe RGB i 98% przestrzeni barw DCI-P3 ma być zachętą dla osób zajmujących się obróbką zdjęć i wideo. Do tego jasność 600 nitów, statyczny kontrast 1300:1, szerokie kąty widzenia 178/17 °, cienkie ramki, regulowana wysokość, obrót, pochylenie, wbudowane głośniki i wyjście słuchawkowe. AOC U32U1 wyposażono w złącze HDMI 1.4, HDMI 2.0, USB-C (DP Alt Mode) oraz DisplayPort 1.4, dodatkowy HUB USB (USB 3.0 USB micro B przesyłania danych, USB 3.2 Gen1 pobieranie + szybkie ładowanie, USB 3.2 Gen1 pobierania danych).

To tyle jeśli chodzi o kwestie techniczne. Sam monitor prezentuje się naprawdę fajnie. Za jego projekt odpowiada Studio F.A. Porsche, które już pracowało z AOC i na swoim koncie ma kilka ciekawych projektów. Rozumiem jednak, że sporych rozmiarów „nogi” mogą skutecznie zniechęcić do jego zakupu — tym bardziej, jeśli nie macie odpowiednio głębokiego biurka, na którym zmieściłby się i nie przytłaczał swoimi rozmiarami. 31,5 cale robi swoje i ekran trzeba oddalić od oczu, by móc z niego wygodnie korzystać. AOC U32U1 daje jednak kilka możliwości ustawienia by znaleźć optymalną dla niego pozycję do pracy.

AOC U32U1. Elegancki i smukły. Monitor 4K zaprojektowany przez Studio F.A. Porsche

Szerokie kąty widzenia, możliwość regulacji wychylenia, pochylenia, wysokości, czy tryb pivot sprawią, że przy dość wąskim i ograniczonym obszarze roboczym można znaleźć dla niego optymalne miejsce. Pivot pozwala na ustawienie monitora w pionie, co może spodobać się osobom, które dużo piszą, korzystają z akruszy kalkulacyjnych, kodują lub pracują w branży DTP. Wygoda edycji tekstu jest dużo lepsza, choć i w tym przypadku trzeba uważać na odległości od oczu.

Zobacz też: Tanie monitory do gier, co warto kupić? Propozycja na każdy budżet

Niestety przez cały czas korzystania z AOC U32U1 nie mogłem poradzić sobie z poprawnym ustawieniem trybu HDR na komputerze Mac. O ile bez większych problemów udało mi się uzyskać rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli z odświeżaniem na poziomie 60 Hz na kablu USB-C w trybie alternatywnego DisplayPort (DP Alt Mode), tak przy tym typie połączenia nie da się aktywować HDR. Szukałem informacji w wielu źródłach, niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, dlaczego to nie działa. HDR pojawia się dopiero po podłączeniu monitora do komputera za pomocą tradycyjnego złącza DisplayPort z wykorzystaniem przejściówki na USB-C. Z jednej strony znalazłem informacje, że MacBooki Pro (także te najnowsze) nie wspierają trybu DP Alt Mode, ale z drugiej strony komputer jest zasilany bezpośrednio z monitora, co także ma być zasługą DP Alt Mode (a przynajmniej tak to rozumiem).

AOC U32U1 w starciu z MacBook Pro i kłopotliwy HDR

Być może to kwestia samego MacBooka Pro 13 cali z 2020 r. W sieci nie ma zbyt wielu informacji na temat podłączania do niego monitorów 4K z HDR. Oficjalne specyfikacje mówią o wsparciu obsługi maksymalnie dwóch monitorów zewnętrznych 4K o rozdzielczości 4096 na 2304 piksele przy 60 Hz z możliwością wyświetlania milionów kolorów, wyjściu DisplayPort przez USB‑C i wsparciu dla zgodnych z HDR10 zewnętrznych monitorów z portem DisplayPort na złączu USB-C. Nie da się jednak ukryć, że odtwarzanie treści HDR z komputera Mac do najprzyjemniejszych nie należy. W macOS Catalina nie obejrzycie filmów, czy seriali z Netfliksa na Safari — wsparcie dla HDR pojawi się dopiero w macOS Big Sur. Podobnie jak filmików z YouTube. Niemniej warto wziąć pod uwagę fakt, że podłączając monitor do komputera kablem USB-C możecie uniemożliwić sobie aktywację trybu HDR.

AOC U32U1 jest dostępny w polskich sklepach w cenie ok. 3600 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu