Internet

Animacje z Material Design na stronach www – tak właśnie pęka mur między mobile i przeglądarką

Tomasz Popielarczyk
Animacje z Material Design na stronach www – tak właśnie pęka mur między mobile i przeglądarką
72

Material Design to nie tylko interfejs opracowany z myślą o Androidzie oraz działających na nim aplikacjach. Google chce przy jego użyciu stworzyć równie efektowne i spójne portfolio usług przeglądarkowych. Namiastkę tego mamy już w nowych wersjach aplikacji wchodzących w skład pakietu Docs. A będzi...

Material Design to nie tylko interfejs opracowany z myślą o Androidzie oraz działających na nim aplikacjach. Google chce przy jego użyciu stworzyć równie efektowne i spójne portfolio usług przeglądarkowych. Namiastkę tego mamy już w nowych wersjach aplikacji wchodzących w skład pakietu Docs. A będzie jeszcze lepiej, bo pojawią się również animacje, które robią obecnie furorę na małych ekranach smartfonów i tabletów z Androidem Lollipop.

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem nowych wersji kolejnych aplikacji Google'a. Obserwowaliśmy, jak w tym czasie zmieniały się Dokumenty, Dysk, Mapy, Gmail i inne usługi. W międzyczasie pojawił się też Android 5.0, który zebrał to wszystko w jedna całość i zrobił bardzo pozytywne wrażenie - głównie za sprawą efektownego i przyjemnego wyglądu, którego pozazdrościć może mu większość nakładek graficznych przygotowanych przez producentów urządzeń mobilnych.

Ale to nie koniec. Teraz rozpoczyna się kolejny etap, w trakcie którego podobne przeobrażenie czeka aplikacje webowe. Material Design ma być bowiem uniwersalny. Na tegorocznym Chrome Dev Summit 2014 zapowiedziano, że za to wszystko to będzie odpowiadało API o nazwie Navigation Transitions, które zostanie zaimplementowane w przeglądarce Chrome. Oznacza to zatem, że użytkownicy konkurencyjnych przeglądarek prawdopodobnie zostaną pozbawieni możliwości oglądania tych wszystkich subtelnych animacji i u nich "zmaterializowane" usługi Google'a będą wyglądały zwyczajnie gorzej.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0b9ZE1V4uRk#t=3348

Jasne, tego typu efekty da się uzyskać korzystając m.in. z bibliotek jQuery czy technologii AJAX. Sęk w tym, że jest to raczej czasochłonne. Rozwiązanie Google'a dostarczy gotowe narzędzia (klocki), z których każdy deweloper ma być w stanie zbudować witrynę wykorzystującą ciekawe przejścia, nietuzinkowe przesunięcia i wiele innych.

A stąd już krótka droga do sprawienia, by przejście ze strony www do aplikacji mobilnej odbywało się w sposób płynny oraz bezproblemowy. Navigation Transitions jest punktem wyjścia do takiego rozwiązania, które spoi ze sobą te dwa światy. Nie jest tajemnicą, że Google sukcesywnie do tego dąży. Na zamieszczonym wideo, gdzieś ok. 58. minuty widać, jak to rewelacyjnie działa. Otwieramy stronę www z obrazkami, które pełnią funkcję linków. Dotykając dowolnej grafiki wywołamy subtelną animację, która błyskawicznie przełączy nas do odpowiedniej aplikacji i wywoła ekran przypisany do dotkniętego obrazka. Chyba nie muszę tłumaczyć, jak ogromne możliwości taka fuzja daje, prawda?

Google ma aktualnie dwie platformy - Androida oraz Chrome OS (gdzie de facto samą platformą jest nie tyle przeglądarka co po prostu internet - pewna fundacja też jest orędownikiem tego hasła). W miarę upływu czasu granice między nimi jednak będą zanikać. Wszystko zmierza ku stworzeniu spójnego i efektywnie komunikującego się ze sobą ekosystemu, w którym swój udział będzie mógł mieć każdy deweloper tworzący aplikacje oraz webmaster opracowujący strony www. Taka wizja wygląda nadzwyczaj zachęcająco, ale co szczególnie ciekawe, właśnie zaczyna się ziszczać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu