Felietony

Android zabija Nokię w Europie i Chinach - CEO fińskiej firmy narzeka na sytuację

Szymon Barczak
Android zabija Nokię w Europie i Chinach - CEO fińskiej firmy narzeka na sytuację
12

Stephen Elop po objęciu stanowiska CEO Nokii, podpisał porozumienie z Microsoftem dotyczące wprowadzenia telefonów z platformą właśnie tego giganta, a nie systemem Google'a. Teraz mówi natomiast, że... Android daje im w kość w Europie i Chinach. Wszyscy dziwili się, że Nokia podjęła taką decyzję, ni...

Stephen Elop po objęciu stanowiska CEO Nokii, podpisał porozumienie z Microsoftem dotyczące wprowadzenia telefonów z platformą właśnie tego giganta, a nie systemem Google'a. Teraz mówi natomiast, że... Android daje im w kość w Europie i Chinach. Wszyscy dziwili się, że Nokia podjęła taką decyzję, niektórzy twierdzili, że Microsoft specjalnie wysłał Elopa do Nokii by przeforsować ten deal. Jak by nie było, decyzja została podjęta i jak mówi sam CEO, sprawy mają się kiepsko.

Elop zauważa, że w Chinach odnotowuje się bardzo duży wzrost Androida na rynku, między innymi dlatego, że dostarcza on technologię, z którą Nokia nie może konkurować, np. powstają urządzenia CMDA z Androidem, podczas gdy Nokia nie ma w swojej ofercie ani jednego modelu działającego w tej sieci. CEO Nokii stwierdził, że jest kilka takich niuansów, z którymi będą musieli się zmierzyć by pozostać na rynku.


Koncept telefonu Nokii z Windows Mobile

Jeśli chodzi o Europę, Elop stwierdza, iż tutaj pojawiła się duża konkurencja ze strony Androida, gdyż wysokiej jakości urządzenia bazujące na nim zalewają rynek i wzbudzają zainteresowanie konsumentów. Występuje tu konkurencja nie tylko między samym Androidem i Nokią, ale różnymi producentami telefonów bazujących na Androidzie, którzy prześcigają się w cenach między sobą.

Pojawiło się duże zapotrzebowanie na smartfony, coraz więcej ludzi preferuje właśnie taką platformę jako telefon. Nokia jednak nie zaspokaja tych potrzeb, gdyż Symbian nie rozwija się w tak zabójczym tempie jak iOS czy Android plus nie wzbudza aż takiego zainteresowania konsumentów. Być może telefony Nokii z Windows Mobile 7 pomogą wzbić się ponownie na pozycję lidera, ale może być już za późno. Google i Apple sukcesywnie powiększali liczbę deweloperów aplikacji na swoje telefony poprzez łatwą sprzedaż programów w marketach, konkursy, marketing, świetnie opisane API etc. Dzięki czynnemu zaangażowaniu tych dwóch firm w rozwój swoich platform, stały się one tak popularne. Nokia jak na razie przegrywa na tym polu.

Polecam zapoznać się z artykułem na ZDNet.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidNokia