Felietony

Android Wear w natarciu - IFA pod znakiem smartwatchy

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

2

Pozwoliłem sobie odrobinę wybiec do przodu z oceną działań producentów smartwatchy, ale wiele wskazuje na to że tegoroczone targi IFA upłyną pod znakiem mobilnej platformy Googlersów dla urządzeń ubieralnych. Spodziewamy się bowiem premier nowych zegarków od Asusa, LG, Huawei i Motoroli. Równie isto...

Pozwoliłem sobie odrobinę wybiec do przodu z oceną działań producentów smartwatchy, ale wiele wskazuje na to że tegoroczone targi IFA upłyną pod znakiem mobilnej platformy Googlersów dla urządzeń ubieralnych. Spodziewamy się bowiem premier nowych zegarków od Asusa, LG, Huawei i Motoroli. Równie istotnym elementem w podboju rynku muszą być także odpowiednie aplikacje, szczególnie po wczorajszej premierze.

Jestem niesamowicie podekscytowany tymi zapowiedziami, ponieważ to właśnie za sprawą Androida Wear pewien czas temu zmieniłem "barwy" i w mojej kieszeni iPhone'a zastąpiła Motorola Moto X. Czy do odwrotnej sytuacji wkrótce nie dojdzie, nie mogę obiecać, ale istotniejsze jest to, że jestem niemalże w pełni usatysfakcjonowany efektami prac Google oraz producentów sprzętu, którzy o wiele celniej odpowiadają na moje oczekiwania względem "mądrego zegarka". Wciąż jest wiele aspektów czekających na poprawę i właśnie podczas IFA doczekamy się premiery kilku ciekawych nowości. Której z nich oczekuję przede wszystkim?

Nie sądziłem, że to właśnie brak głośnika będzie najbardziej odczuwalny w codziennym użytkowaniu smartwatcha, ale brak możliwości ustawienia typowego budzika z dźwiękiem czy wymiany audiowiadomości bez użycia telefonu to spore uniedogodnienia. Każdy z producentów powinien więc wyposażyć swoje urządzenie w niewielki głośnik, gdyż już od pewnego czasu wiemy, że Android Wear podobnie jak watch OS będzie w bliżej nieokreślonej przyszłości pozwalał na prowadzenie rozmów głosowych za pomocą zegarka.

Co więcej wiemy na temat urządzeń? Niestety niewiele. Zdjęcia z nowym modelem Motoroli Moto 360 wyciekły już do sieci, dzięki czemu można stwierdzić, że z zewnątrz rewolucji się nie doczekamy. Zapewne specyfikacja nowych Moto 360 wypadnie nieco lepiej niż pierwsza generacja. LG najprawdopodobniej pokaże smartwatcha wzorowanego na Watch Urbane LTE, lecz zamiast webOS tym razem koreański producent wybrać ma właśnie Androida Wear. Asus pochwali się wkrótce ceną i datą wprowadzenia do sprzedaży drugiej generacji ZenWatcha, który oferowany będzie w dwóch wariantach wielkościowych i dodatkowymi paskami. Jeśli chodzi o Huawei, to podobnie jak od Asusa, oczekujemy oficjalnej daty rozpoczęcia sprzedaży i ceny gadżetu. Więc tak naprawdę ostatnia dwójka producentów może nas niczym nie zaskoczyć, choć można po cichu liczyć na jakieś niespodzianki.

W świetle wydarzeń z wczorajszego wieczora, do pracy wkrótce powinni także zabrać się deweloperzy. Na chwilę obecną aplikacje Google są jedynymi wspierającymi dodatkowe funkcje powiadomień przekazywanych z iOS-a do Android Wear. Wraz z falą nowych i "nowych" zegarków możemy spodziewać się jeszcze tej jesieni kolejnej aktualizacji Android Wear, więc i twórcy aplikacji na Androida będą mogli rozbudować i poprawić swoje programy. Natomiast, gdy spojrzymy na rynek smartwatchy nieco szerzej, to nie należy także zapomnieć chociażby o Samsungu, który zaimponował Tomkowi swoim nowym produktem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu