Android

Tak wygląda najnowszy Android Q. Ciemny motyw i nowe opcje czekają!

Kamil Świtalski
Tak wygląda najnowszy Android Q. Ciemny motyw i nowe opcje czekają!
40

Zastanawiacie się jak będzie wyglądał nowy Android i co będzie miał do zaoferowania użytkownikom? Ekipa XDA położyła ręce na wczesnej wersji systemu i podzieliła się pierwszymi wrażeniami, znaleziskami oraz — rzecz jasna — całym zestawem zrzutów ekranu!

O tym że problem z aktualizacjami Androida jest duży — wiadomo nie od dziś. O tym, że znaczna część telefonów dostępnych na rynku może o nich pomarzyć... też nie jest żadną tajemnicą. Jednak każda kolejna wersja Androida budzi bardzo dużo emocji — i podobnie sprawy mają się też z Androidem Q, który w tym roku oficjalnie trafi do użytkowników, a oficjalnie zaprezentowany zostanie wiosną na konferencji I/O 2019. Wtedy też poznamy wszystkie jego najważniejsze funkcje, ale już teraz możemy rzucić okiem na to co przygotowują dla nas inżynierowie z Google. Wszystko to dzięki XDA, w których ręce wpadł wczesny build systemu Android Q.

Zobacz też: Nowy Android to po prostu Android 10.

Android Q: ciemny motyw, nowe zarządzanie prawami dostępu i inne

Pierwszy elementem który natychmiast rzuca się w oczy jest... rzecz jasna — ciemny motyw. Po latach nieobecności powraca, na szczęście nie w formie "przymusowej", a opcjonalnej. Także z możliwością automatycznego przełączania się nań, kiedy na dworze się ściemni. Co więcej — przyuważono w systemie także opcję "override force-dark", która najprawdopodobniej zaserwuje ciemną skórkę również aplikacjom, które jej natywnie nie posiadają. Jak to będzie wyglądało w praktyce — na tę chwilę jeszcze nie mamy pojęcia.

Od kilku wersji systemu możemy łatwo zarządzać dostępem do poszczególnych modułów w telefonie — ale najwyraźniej Google doszło do (słusznego) wniosku, że zarządzanie nimi można zrobić lepiej. Tak opcja będzie wyglądać w nowej wersji systemu:

Ponadto już w obecnej formie systemu doszukano się nowego menu dla devów oraz wzmianki w kodzie, która sugeruje że będzie można z systemu korzystać także w formie komputera — coś na wzór samsungowego Dexa — chodzi o zapiski:

  • force desktop mode
  • force experimental desktop mode on secondary displays.

Na tę chwilę testującym jednak nie udało się zrobić z tego użytku — przejściówka USB-C i podłączenie HDMI nie dało żadnych rezultatów.

Dostępność zaś doczekać ma się dwóch nowych trybów: time to take action oraz time to read. Oba pozwolą zdefiniować jak długo mają być widoczne powiadomienia i wiadomości, nim podejmiemy akcje.

Z innych wartych odnotowania znalezisk, osoby mające szczęście przetestować nowego Android Q wspominają o:

  • opcji wyłączenia wszystkich sensorów, która przywodzi na myśl tryb samolotowy;
  • wbudowanej przeglądarce plików, która pozwala łatwo filtrować typy przeglądanych przez nas plików;
  • nowym oknie instalacji, które przywodzi na myśl to znane z tabletów — nareszcie nie zajmuje całego ekranu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu