Google

Android O: nowości, o których musisz wiedzieć!

Jakub Szczęsny
Android O: nowości, o których musisz wiedzieć!
45

Android O to kolejna wersja systemu operacyjnego dla telefonów oraz tabletów od Google. Gigant ponownie udowadnia, że jego flagowy produkt dla urządzeń mobilnych jest już naprawdę dojrzały - nie oznacza to jednak, że nie zostaną wdrożone doń kolejne funkcje. Tych, tuż po I/O 2017 jest nieco więcej, niż wcześniej. Pojawią się również te, które mocno wpłyną na działanie samego systemu oraz urządzeń.

Wcześniej, przy okazji wydania pierwszej bety deweloperskiej Androida O, Google wprowadził nas do pierwszych nowości w systemie. Należą do nich między innymi tryb picture in picture, kanały powiadomień oraz rozszerzona nawigacja za pomocą klawiatury. Innych, ważniejszych zmian nie zaprezentowano aż do I/O 2017, gdzie powiedziano nam nieco więcej na temat funkcji, których debiut będzie mieć miejsce podczas oficjalnego wydania Androida O na smartfony.

Odpisywanie na wiadomości jeszcze bardziej inteligentne

Skończyła się era "cloud first", rozpoczyna się "AI first". Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe oraz pokrewne tematy mają rządzić technologicznym światem przez następne kilka lat. Dlatego też, Android O otrzyma zupełnie nową funkcję: "Smart Text Selection". Tutaj do głosu dochodzi sztuczna inteligencja, która zapozna się z kontekstem treści w telefonie i wspomoże nas przy typowych akcjach wykonywanych w systemie (np. podczas kopiowania adresu). Zaznaczony element zostanie przeanalizowany przez maszynę i ta zaproponuje nam określone akcje (jeżeli zaznaczyliśmy adres, Android O zaproponuje nam otworzenie Map Google).

Deweloperom zostanie oddany również nowy sposób informowania użytkowników o powiadomieniach. "Kropki", które mają się pojawiać na bokach ekranu będą informować korzystającego z urządzenia o najważniejszych treściach, które pojawiły się w zainstalowanych programach.

Inne nowości dotyczą stricte technikaliów systemowych. Przede wszystkim, ponownie zostanie poprawiony czas działania urządzeń na jednym cyklu ładowania - ma się to odbyć za pomocą optymalizacji sposobu działania aplikacji w tle oraz dostosowywania wykorzystania zasobów w trakcie pracy smartfona. Dodatkowo, urządzenia mają się uruchamiać znacznie szybciej, a także oferować lepszą wydajność w trakcie renderowania grafiki. Ponadto, Android O ma być jeszcze stabilniejszy od swoich poprzedników.

To jeszcze nie wszystko, co Google ma nam do pokazania

Wyraźnie zaakcentowano, że to jeszcze nie koniec nowości, które pojawią się w Androidzie O. Mówi się o tym, że funkcje, które zaprezentowane zostaną jako ostatnie przed premierą systemu również będą dotyczyć szeroko pojętej sztucznej inteligencji. To właśnie ten kierunek przez następne kilka lat będzie warunkować rozwój platformy Google.

Kiedy odbędzie się premiera Androida O? Nowej wersji systemu Google należy oczekiwać późnym latem. Według ekspertów, najbardziej prawdopodobnym miesiącem wydania jest wrzesień. Prawdopodobnie, wtedy również zostanie pokazana światu druga generacja urządzeń Pixel, co by było zrozumiałe z punktu widzenia Google. Do tego czasu możemy się spodziewać kolejnych nowości w Androidzie O!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Android