Bezpieczeństwo w sieci

Masz telefon z Androidem? No, to nie instaluj latarki

Jakub Szczęsny
Masz telefon z Androidem? No, to nie instaluj latarki
16

"Instalowanie" latarki w smartfonie z Androidem brzmi karkołomnie - bo i takim jest. Chyba wszystkie telefony komórkowe mają opcję w zasobniku, która pozwala na włączenie lampy LED z tyłu urządzenia i wykorzystanie jej w roli oświetlenia. Po co więc instalować dodatkowy program realizujący dokładnie takie samo zadanie?

W smartfonach znajomych do dzisiaj widuję takie właśnie programy i oczywiście jestem nieco zaskoczony. Ale, oprócz niemal pełnego braku konieczności doinstalowywania oprogramowania sterującego lampą LED w telefonie, trzeba zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo. Okazuje się bowiem, że aplikacje - latarki w Google Play w większości oczekują naprawdę kosmicznych uprawnień. W przeszłości wiele programów - latarek wsławiło się również tym, że znaleziono w nich złośliwe oprogramowanie.

O sporym problemie mogą mówić właściciele dużo starszych urządzeń, w interfejsach których na próżno jest szukać takiej opcji jak "latarka" w zasobniku. Jest ich obecnie bardzo mało, ale... no właśnie. Są. I twórcy programów - latarek zdają się na tym żerować.

Jak donosi Luis Corrons z Avasta, w sklepie Google Play udało mu się znaleźć 937 programów - latarek. I co istotne - 7 z nich okazało się być pułapkami - znaleziono w nich złośliwe oprogramowanie. Reszta natomiast żąda od użytkownika kosmicznie wysokich uprawnień. Przecież aplikacja służąca jedynie do wzbudzania lampy LED z tyłu nie powinna pytać np. o możliwość korzystania z książki telefonicznej czy wysyłania SMS-ów, prawda?

Czytaj także: Google Play jako subskrypcja coraz bliżej

W raporcie, który skonstruował Luis Corrons aż 262 aplikacje żądały od użytkownika ponad 50 uprawnień jednocześnie: to wynik niesamowicie wysoki i oczywiście zastanawiający. Wygląda więc na to, że twórcy takich programów zamierzają zebrać jak największe ilości danych o użytkowniku. Co z tymi danymi zrobią? Tutaj jest pies pogrzebany: po prostu nie instalujcie dodatkowych latarek na Androidzie. Nawet, jeżeli jesteście do nich bardzo przywiązani.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu