Antyapps

Jak ograniczyć dostęp do aplikacji na Androidzie? Sprawdźcie tę aplikację

Antyapps
Jak ograniczyć dostęp do aplikacji na Androidzie? Sprawdźcie tę aplikację
0

Ostatnie tygodnie przynoszą nam niepokojące informacje na temat naszej prywatności. Niemal każdego dnia słyszymy o problemach największego gracza na rynku sieci społecznościowych. Facebook boryka się z oskarżeniami o przechwytywanie i niewłaściwe wykorzystywanie informacji o użytkownikach. Apple...

Ostatnie tygodnie przynoszą nam niepokojące informacje na temat naszej prywatności. Niemal każdego dnia słyszymy o problemach największego gracza na rynku sieci społecznościowych. Facebook boryka się z oskarżeniami o przechwytywanie i niewłaściwe wykorzystywanie informacji o użytkownikach. Apple, zmuszone nowymi regulacjami prawnymi w UE, wprowadza zmiany do swojego systemu udostępniając swoim klientom dostęp do wszystkich posiadanych informacji o nich samych. Czasem jednak warto sięgnąć do własnej kieszeni i sprawdzić czy sami nie oddajemy cennych informacji o nas innym — pożyczając komuś telefon choćby na chwilę.

Współdzielenie telefonu lub użyczenie go komuś na moment może skutkować oddaniem dostępu do usług i aplikacji, którymi niekoniecznie chcemy się dzielić. Oczywiście większość telefonów jest zabezpieczonych kodem PIN, hasłem, wzorem, czy odciskiem palca. A co jeśli odblokujemy komuś telefon na chwilę, a ta osoba postanowi zrobić w nim coś więcej, niż na to pozwalamy? Jakiś czas temu opisywaliśmy Quick App Lock. To jedno ze skutecznych narzędzi dodatkowo blokujących dostęp do aplikacji, którymi nie chcemy się dzielić. Na rynku istnieją także inne, warte przytoczenia rozwiązania. W tym te dostarczane przez samych producentów urządzeń mobilnych jak Samsung, czy Huawei.

Innym ciekawym narzędziem do blokowania dostępu do aplikacji jest App Lock od KeepSafe. Do jego działania potrzeba niestety konta — a to może skutecznie zniechęcić osoby podejrzliwie nastawione do tego typu praktyk. Blokowanie aplikacji za pomocą App Lock jest bardzo szybkie i wygodne. Wystarczy wybrać kod lub wzór blokady, ewentualnie pozwolić aplikacji na odblokowywanie za pomocą odciska palca i zaznaczyć interesujące nas programy. KeepSafe w swoim portfolio oferuje dodatkowo narzędzia VPN i aplikację do przechowywania zdjęć i filmów wideo w specjalnym sejfie.

Na urządzeniach z Androidem łatwo można ograniczyć dostęp do zainstalowanych aplikacji

Jeśli nie chcecie korzystać z rozwiązań udostępnianych przez zewnętrzne frimy warto poszukać innych metod. Jeśli posiadacie urządzenie od konkretnego producenta — warto sprawdzić, czy nie udostępnia on narzędzii pozwalających na skuteczne ograniczenie dostępu do telefonu innym. Samsung w swoich telefonach wprowadził Bezpieczny Katalog, w którym możecie instalować aplikacje i mieć do nich dostęp wyłącznie z poziomu tego Katalogu. Można też posiadać dwie aplikacje, z zalogowanymi różnymi użytkownikami.

Niektóre telefony pozwalają także na założenie dodatkowych profili i tak zwane konto gościa. Gość korzysta z telefonu bez dostępu do naszych danych. Konto takie nie ma dostępu do zainstalowanych na urządzeniu aplikacji, ustawień i prywatnych danych innych użytkowników. Od właściciela zależeć będzie czy na tym profilu działać będą połączenia telefoniczne i wysyłanie wiadomości SMS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu