Android

Android Auto zyska wkrótce dostęp do danych samochodu i... Google Pay

Kamil Pieczonka
Android Auto zyska wkrótce dostęp do danych samochodu i... Google Pay
17

Android Auto od czasu ostatniej zmiany designu w maju zeszłego roku nie wprowadził żadnych dużych zmian, pomimo tego, że aktualizacje pojawiają się praktycznie co miesiąc. Wygląda jednak na to, że Google szykuje kilka ciekawych funkcji, które mogą zadebiutować już wkrótce.

Android Auto pokaże zasięg, prędkość i ile mamy paliwa

Jeden z użytkowników serwisu Reddit przyjrzał się dokładniej najnowszej wersji Android Auto - 5.4.5022, która zawiera kilka ciekawych, nowych odniesień w kodzie. Z obserwacji jakie poczynił wynika, że już wkrótce w Android Auto mogą pojawić się informacje pochodzące z komputera pokładowego naszego samochodu. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bo większość z nich każdy z nas może uzyskać przy pomocy interfejsu OBD i dedykowanej aplikacji na smartfona. Teraz komunikacja z szyną CAN może być jednak wbudowana w aplikację, a dzięki niej uzyskamy dostęp na ekranie systemu inforozrywki do informacji o zasięgu, prędkości czy ilości paliwa w baku. Nic pewnie nie będzie stało na przeszkodzie aby pojawiły się tam też inne dane, jak chociażby stopień zapchania filtra DPF/GPF.

W nowym APK pojawiają się również odniesienia do systemu płatności Google Pay. Nie jest jasne do czego może on służyć, być może byłaby to integracja płatności np. w aplikacji do opłat za parkingi, jeśli takowe zgodne z Android Auto się pojawią. Całkiem możliwe, że w przyszłości pojawi się również możliwość tworzenia wiadomości z poziomu ekranu dotykowego w samochodzie. W tej chwili asystent Google potrafi nam je odczytać oraz odpowiedzieć przekształcając naszą mowę na tekst, ale nie jest wykluczone, że funkcja ta zostanie rozbudowana.

Wszystkie te zmiany w Android Auto dzieją się niezależnie od tego, co wnoszą same aplikacje. Nadal czekamy np. na szerszą dostępność informacji o ograniczeniach prędkości w aplikacji Mapy na Android Auto czy możliwości zgłaszania utrudnień na drodze. Niestety liczba samych aplikacji zgodny z tym systemem jest raczej stała, jeśli chodzi o nawigację to poza mapami jest jeszcze tylko Waze. Apple Car Play pod tym względem wygląda zdecydowanie lepiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu