Android

Ostatnia beta Androida 12 dostępna. Oficjalna premiera coraz bliżej

Piotr Kurek
Ostatnia beta Androida 12 dostępna. Oficjalna premiera coraz bliżej
2

Google udostępniło testerom Android 12 beta 5. Ma to być ostatnia testowa wersja oprogramowania. Za kilka tygodni spodziewane jest wypuszczenie stabilnej kompilacji, która trafi na pierwsze kompatybilne smartfony. Co w niej nowego?

Google od kilku miesięcy testuje najnowszą odsłonę systemu Android 12. Do testerów i deweloperów trafiły do tej pory 4 wersje beta, które wprowadzały większe lub mniejsze zmiany w interfejsie, aplikacjach systemowych, zabezpieczeniach i funkcjach wykorzystujących potencjał najnowszych, kompatybilnych smartfonów. Firma udostępniła właśnie Android 12 beta 5 - ta kompilacja ma być ostatnią przed oficjalną premierą stabilnej wersji systemu.

Android 12 beta 5. Ostatnia wersja testowa. Co w niej nowego?

Wraz z Android 12 beta 5 zmienia się aplikacja Zegara. Oprócz nowych, geometrycznych tarcz umieszczanych jako widżety na ekranie telefonu, aplikacja działa w oparciu o nowe wytyczne stylu graficznego Material You. Nowy Android zaoferuje opcję dostosowania kolorystyki aplikacji do tapety naszego smartfona. W ostatnim czasie podobną metamorfozę przeszedł Gmail zyskując w Androidzie 12 zupełnie nowy charakter. Zegar dobiera kolorystykę akcentów, przycisków i poszczególnych elementów graficznych interfejsu aplikacji. Do tego nowe animacje - w tym taka, która minimalizuje Zegar do widżetu na ekranie głównym.

Stylu graficznego Material You doczekał się także Kalkulator. Dotychczas dość ubogo wyglądająca aplikacja teraz przyciąga uwagę automatycznie dostosowującą się kolorystyką i ładniejszą klawiaturą numeryczną. W porównaniu ze starym wyglądem, ten nowy to kilka poziomów wyżej. Zobaczcie zresztą sami:

stary Kalkulator
nowy Kalkulator

A co jeszcze pojawiło się w ostatniej becie Android 12? To m.in. nowy skrót do zarządzania inteligentnym domem. Ten pojawia się na zablokowanym ekranie i pozwala na szybkie sterowanie oświetleniem i innymi urządzeniami obsługiwanymi z poziomu smartfona. Uniwersalna wyszukiwarka w Pixel Launcher działa teraz znacznie szybciej i umożliwia wyszukiwanie aplikacji, kontaktów, ustawień, skrótów, itp. W becie pojawia się możliwość ustawienia konwersacji w komunikatorach jako "priorytetowa". Umożliwia to dodanie widżetu w postaci ikony profilu na głównym i zablokowanym ekranie i wyszczególnienie powiadomień z tej rozmowy.

Android 12 coraz bliżej

Stabilny Android 12 na pierwszych urządzeniach powinien pojawić się w najbliższych tygodniach. W pierwszej kolejności z nowego systemu skorzystają posiadacze smartfonów Google Pixel. Pozostali będą mogli zainstalować go nieco później - w zależności od danego producenta. Androida 12 w wersji beta zainstalować można m.in. na Asus Zenfone 8, OnePlus 9, 9 Pro, Oppo Find X3 Pro, Xiaomi Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11I, Mi 11X Pro, co może świadczyć, że to właśnie te modele w pierwszej kolejności otrzymają aktualizację do stabilnej wersji.

Źródło: XDA i 9to5Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu