Android

Chcesz się rozłączyć z Wi-Fi? Android 12 ma na ten temat inne zdanie

Krzysztof Rojek
Chcesz się rozłączyć z Wi-Fi? Android 12 ma na ten temat inne zdanie
21

Nowa beta systemu Android 12 zgotowała niemiłą niespodziankę testerom. Okazało się że usunięta została możliwość szybkiego rozłączania się z sieciami Wi-Fi.

Rolą smartfonów jest ułatwianie nam życie, szczególnie jeżeli chodzi o codzienne czynności. Dziś mało kto zamawia taksówkę, jedzenie czy  kuriera przez telefon - są od tego aplikacje. Jednak smartfony, żeby serwować swoim użytkownikom jak najwyższy poziom komfortu, często robią wiele rzeczy same, bez naszego udziału. Tak jest chociażby w przypadku ustalania daty i godziny, otwierania niektórych aplikacji (np. automatyczne otwieranie aplikacji banku przy płatnościach) czy przechowywania w pamięci smartfonu urządzeń bluetooth w celu łatwiejszego połączenia się. Co jakiś czas jednak twórcy oprogramowania idą w tym "ułatwianiu życia" nieco za daleko, sprawiając, że smartfony przestają się zachowywać tak, jakby życzyli sobie tego użytkownicy. Tak było m.in. w przypadku iPhone'ów w których kliknięcie na włączoną ikonę bluetooth nie wyłączało dziąłania funkcji a tylko rozłączało parowanie z urządzeniem. Android 12 może mieć niestety podobny problem w przypadku Wi-Fi.

Android 12 utrudnia wyłączenie Wi-Fi. Dlaczego?

Do tej porty w przypadku prawie każdego Androida mogliśmy rozłączyć się z Wi-Fi ściągając z górnego paska belkę powiadomień i klikając w ikonkę sieci. Tak było też w pierwszych betach Androida 12.Pomimo kompletnego przemodelowania panelu ustawień, koło ikony Wi-Fi dalej widniał "X", pozwalający wyłączył Wi-Fi kompletnie . Jednak w wersji Beta 2.1 ten przycisk został usunięty i zastąpiła go ikona trybika, który przenosi użytkownika do panelu ustawień sieci. Jeżeli ta funkcja zostanie w tej formie w Androidzie 12 będzie to oznaczało, że użytkownicy nie będą mogli szybko włączać i wyłączać Wi-Fi tak jak wcześniej.

Powód takiej zmiany jest ciężki do zrozumienia. Celem nowego panelu miało być ułatwienie zarządzania siecią, tymczasem Google wydaje się robić coś dokładnie odwrotnego, utrudniając użytkownikom kontrolę nad bezprzewodowymi połączeniami. Jaki jest w tym cel firmy - nie wiadomo. Być może chcą w ten sposób przekazać, że smartfon powinien być zawsze połączony z internetem a być może jest to element jakiegoś dodatkowego mechanizmu zabezpieczającego mający utrudnić łączenie się z każdą dostępną siecią Wi-Fi. Ciężko powiedzieć, ponieważ Google nie opisało dobrze tej zmiany. Miejmy jednak nadzieję, że do premiery Androida 12 we wrześniu firma stwierdzi, że komfort użytkowników warto postawić jednak na pierwszym miejscu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu