Procesory

Wydajność Core i7 w niższej cenie. Oby AMD Ryzen nie skończyły jak Phenomy

JS
Jakub Szczęsny
73

AMD przez długi czas zostawało daleko w tyle, jeżeli chodzi o procesory przygotowywane z myślą o dektopach. Ostatnim poważniejszym zrywem producenta były układy Phenom, które konkurowały z topowymi ówcześnie rozwiązaniami Intela. Następuje kolejny kontratak AMD - oto procesory Ryzen, już oficjalnie.

Procesory Ryzen 7 występują w trzech odmianach: 1800x, 1700x oraz 1700. Każdy z układów został wyposażony w 8 rdzeni, 16 wątków i oparto je o architekturę Zen, która wykorzystuje 14-nanometrowy proces technologiczny. W porównaniu do poprzedniej generacji są w stanie wygenerować wyższą wydajność przy jednoczesnym obniżeniu ich apetytu na energię. Procesory AMD Ryzen 7 mają być świetną alternatywą dla rozwiązań Intela, również w grach.

Niemałą sensację wywołały porównania nowych procesorów AMD do Intel Core i7 w Cinebench. Okazało się, że we wszystkich zastosowaniach, Ryzeny wygrywały z topowymi rozwiązaniami konkurencji. Niemniej, należy poczekać na pierwsze syntetyczne testy niezależnych ekspertów, którzy ewentualnie potwierdzą ogromną siłę drzemiącą w tych procesorach. Obecnie należy podchodzić do tych rewelacji niezmiernie ostrożnie.

Ryzeny od AMD to nie tylko wydajność. To również znacznie niższa cena

Warto wspomnieć o cenie, która jak zwykle w przypadku AMD jest znacznie niższa, niż w przypadku bezpośredniej konkurencji. Wariant R7 1700 producent wycenił na 329 dolarów. Natomiast najmocniejszy spośród zaprezentowanych procesorów kosztuje tylko 499 dolarów. Dla niektórych taka cena może wydawać się kosmiczna, ale należy nadmienić, iż to zaledwie połowa ceny bezpośredniego rywala od Intela.

Wydaje się zatem, że AMD rzuci rękawice dobrze okopanemu na rynku Intelowi, który zdołał zagarnąć znaczną część rynku pod nieobecność swojego konkurenta. Ale to nie wszystkie nowości na ten rok, jakie przygotowało AMD. Okazuje się, że pierwsze laptopy wyposażone w procesory Ryzen mają zostać pokazane już w drugiej połowie tego roku, zatem szykuje się mocna ofensywa również na rynku rozwiązań mobilnych. I to właśnie na tym rynku powinno AMD najbardziej zależeć - przełoży się to również na niższą cenę mocnych, przeznaczonych do gier laptopów. Jeżeli okaże się, że wykorzystanie nowych rozwiązań tego producenta nie będzie wiązało się z żadnymi kompromisami, rok 2017 będzie niezwykle ciekawy, jeżeli chodzi o walkę Intela z AMD.

Jeszcze w tym roku mają zostać zaprezentowane procesory przeznaczone także do pracy w serwerach. Możemy się spodziewać zatem albo mocnej odpowiedzi Intela na zaprezentowane przez AMD układy, albo... obniżenia cen, by móc aktywnie walczyć również na tym polu. W najlepszej sytuacji są przede wszystkim gracze skupieni wokół pecetów, którzy cenią sobie dowolność w kwestii doboru komponentów. To właśnie oni powinni najbardziej cieszyć się z Ryzenów - zwłaszcza, że jak się okazuje, topowy model jest o połowę tańszy od intelowskiego odpowiednika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotryzen