4

AMD odgrzeje kotleta, Polaris po raz trzeci. Dobrze, że chociaż ceny spadają…

NVIDA kazała długo czekać na nową generację kart graficznych, ale wreszcie pokazała GeForce'a RTX, który ustanawia nowe rekordy wydajności. AMD niestety jest w znacznie gorszej pozycji i na ten rok nie planuje żadnej istotnej premiery dla konsumentów. No prawie żadnej...

AMD znowu „odgrzewa kotlety”

Trzeba oddać AMD, że w zeszłym roku faktycznie pokazało nową architekturę – Vega, która trafiła tylko do najwydajniejszych modeli kart graficznych. Dwa flagowe produkty nie do końca dorównywały wydajnością odpowiednikom od NVIDIA, a do tego były drogie za sprawą zastosowania pamięci HBM2. Taka pamięć owszem zapewnia ogromną przepustowość, ale nie należała do tanich. A dodatkowo boom na kryptowaluty mocno wywindował ceny.

Obok Vegi pojawiły się też nowe-stare i tańsze karty z rodziny Radeon RX 500. Bazowały one na architekturze Polaris, która zadebiutowała jeszcze rok wcześniej, w 2016. Nowa generacja w zasadzie podnosiła tylko nieco zegary i nie wnosiła żadnych zmian w architekturze czy nawet konfiguracji pamięci. Proces produkcji również się nie zmienił, Polaris powstawał w wymiarze 14 nm w fabrykach Global Foundries.

W tej chwili pewne jest tylko to, że nowa architektura GPU – Navi, zadebiutuje jeszcze w tym roku, ale tylko w rozwiązaniach profesjonalnych. Układ bazujący na procesie produkcyjnym TSMC w 7 nm, może być w 2019 roku odpowiedzią na karty graficzna GeForce RTX, ale o tym przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy. Okazuje się jednak, że AMD może pokazać nam coś nowego już w przyszłym miesiącu.

Na chińskim forum Chiphell pojawiła się informacja, że AMD pokaże nową serię kart w październiku. Może to być tak zwana cicha premiera, bo nowe karty to nic innego jak kolejne wcielenie architektury Polaris. Roboczo można ją nazwać Polaris 30, a w stosunku do poprzedników będzie wyróżniać się nowym procesem produkcji. GPU ma być dalej produkowane przez Global Foundries, ale w 12 nm, podobnie jak procesory Ryzen 2000. To natomiast oznacza, że ponownie możemy spodziewać się tylko różnicy w taktowaniu. Karty należące do serii Radeon RX 600 będą prawdopodobnie o 10-15% szybsze niż RX 500.

Przynajmniej ceny spadną

Nie jest to wiadomość, która miałaby elektryzować miłośników gier. Najwydajniejszy model Radeon RX 580 8 GB oferuje wydajność zbliżoną do GeForce GTX 1060 6 GB. Z pewnością nie jest to demon prędkości, ale w segmencie kart do około 1000 PLN może nieco zamieszać. Ceny Radeonów w ostatnim czasie dosyć wyraźnie spadły i takiego RX 580 8 GB można kupić za około 1100 PLN, to nieco mniej niż trzeba wydać na GTX 1060 6 GB. RX 680 jeśli faktycznie zadebiutuje w przyszłym miesiącu, może w podobnej cenie dorzucić jeszcze o 10% większą wydajność. Ale z GeForce RTX nie powalczy.