Recenzja

AMD Athlon 200GE ma podbić rynek, sprawdzamy czy ma szansę - test i porównanie z Intelem

Kamil Pieczonka
AMD Athlon 200GE ma podbić rynek, sprawdzamy czy ma szansę - test i porównanie z Intelem
18

AMD zaskoczyło nas kilka tygodni temu wprowadzając do swojej oferty nowy procesor w bardzo atrakcyjnej cenie. Athlon to marka, która naście lat temu należała do serii najwydajniejszych procesorów w ofercie. To właśnie Athlon jako pierwszy osiągnął taktowanie 1 GHz. Teraz ląduje w najtańszych PeCetach z ceną w okolicach 250 PLN. Czy warto?

AMD Athlon 200GE - specyfikacja

Nieco ponad miesiąc temu pojawiła się informacja, żeAthlon 200GE trafi do sklepów pod koniec września. I tak się w istocie stało, procesor pojawił się w sklepach i miał konkurować z układami Intela - Celeronem oraz najtańszymi Pentiumami. Okazało się jednak, że ceny CPU od Intela poszybowały w górę i z dnia na dzień, Athlon stracił konkurentów w swoim segmencie cenowym. Celeron nie jest godnym rywalem, bo już na papierze wyraźnie przegrywa. Dlatego do porównania wziąłem Pentium Gold 5400, który jednak jest niemal dwukrotnie droższy... Trzeba jednak wierzyć, że sytuacja kiedyś się unormuje.

Athlon 200GE to układ z rodziny Raven Ridge, czyli procesorów z wbudowanym układem graficznym. Najtańszy reprezentant tego segmentu posiada dwa rdzenie Zen z obsługą SMT, układ graficzny Vega wyposażony w 3 jednostki obliczeniowe oraz 5 MB pamięci cache (1 MB L2 i 4 MB L3). Taktowanie rdzeni CPU to maksymalnie 3.2 GHz, nie ma tutaj technologii boost, ani możliwości podkręcania, AMD zablokowało mnożnik. Układ graficzny pracuje maksymalnie z zegarem 1000 MHz i ograniczony jest przez maksymalne taktowanie pamięci - 2666 MHz. Dla porównania Pentium G5400 pracuje z zegarem 3.7 GHz, co stawia go w nieco lepsze pozycji. Przynajmniej w tej chwili, bo przed końcem roku pojawią się jeszcze dwa modele Athlonów - 220GE i 240GE, które z pewnością będą oferowały wyższy zegar.

Procesor Ryzen 5 2400G Ryzen 3 2200G Athlon 200GE Core i3-8100 Pentium G5400
Liczba rdzeni/wątków 4C / 8T 4C / 4T 2C / 4T 4C / 4T 2C / 4T
Bazowe taktowanie 3.6 GHz 3.5 GHz 3.2 GHz 3.6 GHz 3.7 GHz
Max Boost 3.9 GHz 3.7 GHz - - -
Rdzenie GPU 11 CU (Vega) 8 CU (Vega) 3 CU (Vega) 24 EU 12 EU
Taktowanie GPU 1250 MHz 1100 MHz 1000 MHz 1100 MHz 1050 MHz
L3 Cache 4 MB 4 MB 4 MB 6 MB 3 MB
TDP 65 W 65 W 35 W 65 W 58 W
Cena (październik 2018) ~680 PLN ~470 PLN ~250 PLN ~800 PLN ~460 PLN

 

Cena 250 PLN wygląda bardzo atrakcyjnie, tym bardziej, że nowego Athlona 200GE możemy zamontować na bardzo taniej płycie głównej wyposażonej w socket AM4. W naszych testach wykorzystaliśmy model ASUS B350-Plus wyceniony na około 400 PLN, ale w wariancie budżetowym można pokusić się o płytę z chipsetem A320, która będzie kosztowała nieco ponad 200 PLN. Do tego jeszcze 4 GB pamięci DDR4 (200 PLN), dysk twardy, zasilacz, obudowa i mamy gotowy komputer za mniej niż 1000 PLN. Tylko jak spisuje się w praktyce?

AMD Athlon 200GE - sesja zdjęciowa

Athlon 200GE trafia do sklepów w wersji BOX, czyli w pudełku w zestawie z niewielkim układem chłodzenia, który ma do odprowadzenia tylko 35W. Pudełko jest wyraźnie mniejsze niż w przypadku Ryzenów, ale to w gruncie rzeczy nie ma przecież żadnego wrażenia.

Cooler nie robi dobrego wrażenia, kawałek aluminium z niewielkim wentylatorem z powodzeniem jednak wystarcza do chłodzenia Athlona. Co więcej jest przy tym cichy, nawet pod obciążeniem nie daje się we znaki, w odróżnieniu od boksowego chłodzenia w procesorach Intela, które potrafią być głośne. Trudno się temu dziwić, skoro tam jest podobny kawałek aluminium, a TDP tych procesorów jest jednak nieco wyższe.

Oto i nasz dzisiejszy bohater, AMD Athlon 200GE w pełnej okazałości.

Inna zaletą dołączonego w zestawie z procesorem chłodzenia, jest jego wysokość. Bez problemu zmieści się nawet w bardzo małych obudowach, a dzięki wbudowanemu układowi graficznemu, doskonale może nadawać się do stworzenia domowego centrum multimedialnego.

I jeszcze rzut oka na całą platformę, która bazuje na płycie ASUS B350-Plus.

ASUS B350-Plus to już taka średnia półka, za 400 PLN otrzymujemy już całkiem nieźle wyposażony produkt z slotem M.2 dla dysku SSD, sześcioma portami SATA oraz przyzwoitym zestawem portów na tylnym panelu. Mamy tutaj między innymi 8 portów USB, LAN oraz wyjścia wideo D-Sub, DVI-D oraz HDMI 1.4b (4K@24Hz). W modelu B450-Plus jest już HDMI 2.0b z obsługą rozdzielczości 4K@60Hz.

I jeszcze małe porównanie Pentium Gold 5400 i Athlon 200GE.

AMD Athlon 200GE - wydajność

Na początek porównanie w CPU-Z. To co rzuca się w oczy w pierwszej chwili poza różnicą w taktowaniu, to lista obsługiwanych instrukcji. Pentium jest nieco bardziej ograniczony w tym zakresie i nie posiada wsparcia dla instrukcji AVX, które przydają się np. podczas konwersji wideo. Co ciekawe, brak wsparcia AVX uniemożliwia też grę np. w Assassin's Creed Odyssey, ale to Ubisoft obiecuje naprawić w przyszłości ;-).

Układ graficzny Vega 3 cudów nie zdziała, ale nie powinno się go skreślać już na starcie. Wydajność powinna być i tak wyraźnie wyższa niż to co oferuje Intel UHD 610 w procesorze Pentium G5400.

Rzućmy zatem okiem na wyniki testów. Najpierw kilka syntetyków, w Cinebench R15 procesor Intela okazuje się nieco lepszy.

W CPU-Z sytuacja jest podobna, choć różnice są nieco mniejsze.

Podobnie jest w FritzChess Benchmark.

Przy kodowaniu wideo do H264 przewaga procesora Pentium G5400 jest już wyraźna, to prawie 20%. Różnice robi tutaj taktowanie.

Jeśli jednak przerzucimy się na kodek H265, który wykorzystuje instrukcje AVX to różnica na korzyść procesora od Intela spada do zaledwie 6%.

Wielozadaniowość to test z pakietu RealBench 2.43. Aplikacja w jednym czasie wykonuje różne czynności, obróbka zdjęć, kodowanie wideo, odtwarzanie wideo i edycja tekstu. Sumaryczny czas potrzebny na wykonanie tych wszystkich zadań to wynik na wykresie. Tutaj również wygrywa Pentium. Doskonale widać też jak duże znaczenie ma liczba rdzeni w przypadku, gdy faktycznie pracujemy wielozadaniowo.

PCMark 10 mierzy ogólną wydajność systemu i co może zaskakiwać, nasi dzisiejsi rywale wypadają bardzo podobnie.

Pentium G5400 korzysta z układu Intel UHD 610, który nie grzeszy wydajnością. Modele G5500 i G5600 mają już UHD 630 i pewnie wypadłyby w tym porównaniu nieco korzystniej, te procesory są jednak jeszcze droższe. Trzeba mieć na uwadze jaka obecnie jest różnica w cenie pomiędzy Pentium, a Athlonem. W grach z pewnością ten drugi wypadnie znacznie lepiej, tak mniej więcej 2 razy lepiej.

AMD Athlon 200GE - pobór mocy

W tym teście nowy Athlon powinien brylować, ale okazuje się, że wcale nie wypada tak różowo na tle rywala w postaci Pentium G5400. Pobór mocy w stanie spoczynku to około 23W, całkiem sporo nawet na tle Ryzenów. Być może płyta główna nie do końca idealnie jeszcze współpracuje z tym układem w kwestii zarządzania taktowaniem, które spada minimalnie do 1.6 GHz. Pentium potrafił zadowolić się 18W.

Przy mocniejszym obciążeniu CPU sytuacja się odwraca, choć też nie tak znacznie jakbyśmy mogli tego oczekiwać. Athlon 200GE potrzebuje 41W, a Pentium G5400 tylko 42W. Co więcej, Athlon 200GE nawet pod maksymalnym obciążeniem nie nagrzewa się zbyt znacznie, a wentylator pracuje na niskich obrotach. Z powodzeniem można by w jego przypadku pokusić się o chłodzenie pasywne. Miłośników bezgłośnych komputerów z pewnością nie brakuje, a np. podczas odtwarzania filmów pobór w przypadku Athlona rośnie tylko do 25w.

AMD Athlon 200GE - podsumowanie

AMD nie zamierza zostawić Intelowi żadnego segmentu na rynku. Zresztą do czasów Ryzena, to procesory AMD tylko w tym najtańszym segmencie mogły jeszcze jakoś konkurować z układami od "niebieskich". Athlon 200GE będzie z pewnością należał do bardzo popularnych układów w sferze najtańszych maszyn. Jego cena na poziomie 250 PLN jest w zasadzie bezkonkurencyjna, nic lepszego w takiej kwocie nie znajdziecie i jest to spory skok względem Celeronów. Do tego dostajemy układ graficzny, który może nie pozwoli zagrać w najnowsze tytuły, ale kilka starszych gier z powodzeniem pozwoli uruchomić i zagrać. Dodając do tego ciche i kompaktowe chłodzenie oraz duży wybór tanich płyt głównych, otrzymujemy więcej niż ciekawą propozycję. Składając PC w cenie poniżej 1000 PLN, nie widzę żadnego, lepszego wyboru. I tylko żal, że tym razem AMD jednak postanowiło zablokować możliwości OC.

AMD Athlon 200GE

Orientacyjna cena : ~250 PLN

+ atrakcyjna cena
+ kompatybilność z platformą AM4
+ obsługa HDMI 2.0 (4K@60Hz)
+ całkiem niezłe zintegrowane GPU
+ niewielki pobór energii

- zablokowany mnożnik (brak możliwości podkręcania)

Procesor Intel Pentium Gold 5400 do testów dostarczył sklep x-kom.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu