Marka Athlon ma już prawie 20 lat, pierwsza wersja tego procesora pojawiła się na rynku w 1999 roku. To między innymi właśnie te układy odpowiadają za lata świetności AMD, kiedy to firma między innymi jako pierwsza pokazała procesor taktowany zegarem 1 GHz. Teraz legenda powraca, choć już w znacznie mniej rewolucyjnym wydaniu, poznajcie Athlona 200GE.
AMD Athlon 200GE - Ryzen + Vega
AMD poinformowało wczoraj o premierze nowego procesora, który ma zawojować segment najtańszych procesorów dla komputerów stacjonarnych. Athlon 200GE będzie konkurował z procesorami Pentium Gold G5xxx, czyli układami wyposażonymi w 2 rdzenie z technologią HT. Produkt AMD wytwarzany jeszcze w architekturze Zen (14 nm) również będzie posiadał 2 rdzenie z technologią SMT (4 wątki jednocześnie), taktowanie 3.2 GHz oraz 5 MB pamięci cache. Co jednak najważniejsze posiada też wbudowany układ graficzny - Vega 3 posiadający 3 jednostki CU. To wszystko przy TDP na poziomie 35W.
Nowy Athlon 200GE jest kompatybilny z podstawką AM4, czyli można go zainstalować nawet na starszych i najtańszych płytach głównych z chipsetami A320/B350. To spora zaleta, bo w połączeniu z niską ceną samego procesora (55 USD, czyli około 250 PLN w Polsce) pozwoli na zbudowanie taniej, ale dla dużej grupy użytkowników, wystarczającej platformy. Wydajność CPU według slajdów AMD ma oscylować w granicach tego co oferuje Pentium G4560. Ten procesor jednak znika już z rynku, zastąpiony przez Pentium Gold 5400/5500/5600, który jest nieco wyżej taktowany i pewnie będzie wygrywał z układem AMD.
Zaletą nowego Athlona może być jednak układ graficzny, w porównaniu do Intela HD 610 z Pentium G4560 jest wyraźnie lepszy, ale warto pamiętać, że w droższych Pentiumach znajdziemy już HD 630, który powinien być porównywalny z Vegą 3. Przewagą AMD pozostanie jednak zużycie energii, przy TDP na poziomie 35W będzie to bardzo oszczędna platforma. Obstawiam też, że w przyszłym miesiącu może zawitać do naszych zestawów komputerowych, zastępując właśnie procesor Intela. AMD Athlon 200GE pojawi się w sklepach 18 września w cenie około 250 PLN. Wtedy też można oczekiwać pierwszych recenzji i porównania wydajności do procesorów Pentium.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu