Amazon

Amazon Prime Video po polsku! Jak ustawić polski język?

Konrad Kozłowski
Amazon Prime Video po polsku! Jak ustawić polski język?
45

O takich wieściach lubimy pisać. Jedna z ciekawszych propozycji na polskim rynku VOD właśnie stała się bliższa... polskim użytkownikom, Interfejs Amazon Prime Video jest już dostępny po polsku, a wraz z nim kolejne produkcje wyposażono w polskie napisy i lektora.

Początki usługi Prime Video w Polsce sięgają 2016 roku. W grudniu tamtego roku Amazon uczynił swój serwis VOD dostępnym globalnie, w tym pozwolił nam na skorzystanie z jego oferty. Już na początku część filmów i seriali posiadała polskie napisy i/lub lektora, ale była to właściwe kropla w morzu, ponieważ wśród nich prym wiodły prawdziwe klasyki, do których Amazon musiał nabyć prawa do dystrybucji za stosunkowo niewielkie pieniądze. To był eksperyment i podobnie jak Netflix, firma Bezosa sondowała rynek za rynkiem, poznając rządzące nim reguły i reagując na działania konkurencji. Netflix w kilka miesięcy po tak zwanym soft launchu wystartował z ofertą z prawdziwego zdarzenia, lecz Amazon wciąż tego nie zrobił.

Z czasem urosła liczba dostępnych po polsku produkcji, by nieco później wykonać milowy krok w kwestii tłumaczenia własnej oferty na język polski - napisy zyskały oryginalne/autorskie produkcje Amazonu, które wcześniej można było oglądać tylko w wersji anglojęzycznej. Można tu wymienić popularne tytuły jak program motoryzacyjno-rozrywkowy The Grand Tour z ekipą z poprzeniego Top Geara, seriale Człowiek z wysokiego zamku czy Marvelous Mrs Maisel czy mniej znane tytuły, ale zdecydowanie warte Waszej uwagi: Bosch, Goliath, The Tick, Patriot i Sneaky Pete. Ale Amazon wykonał jakiś czas temu bardzo solidny krok ku ekspansji nad Wisłą, co potwierdza to niejako dotychczas krążące plotki o pełnym i oficjalnym wkroczeniu Prime Video na polski rynek VOD z ofertą skierowaną do polskiego widza i rozliczeniami w złotówkach.

 

Interfejs Prime Video dostępny po polsku

Jako pierwszy poinformował o tym serwis Upflix.pl, a udało mi się potwierdzić ten fakt chwilę później, usługa Prime Video posiada już polski interfejs. U góry przywita was dzisiaj informacja o dostępności opcji zmiany języka, a na liście pojawi się właśnie nasz ojczysty język. Oznacza to, że bez problemu możecie teraz przeglądać kategorie oraz ustawienia usługi, ale nie wszystkie opisy filmów i seriali są dostępne po polsku.

Co ciekawe, wśród wspieranych urządzeń Amazon wymienia teraz takie sprzęty jak Fire TV i Fire TV Stick - do niedawna w ogóle nie można było za ich pomocą korzystać z Amazon Prime Video na terenie Polski, lecz to się zmienia i użytkownicy donoszą, że usługa VOD Amazonu nareszcie staje się dla nas dostępna na tych urządzeniach. Co istotne, dzięki aplikacjom Fire TV mogą też służyć do oglądania innych treści, na przykład tych z Netfliksa.

Jak szukać filmów i seriali po polsku na Prime Video?

Rozwiązania są trzy. Pierwsze z nich zakłada, że będziecie sprawdzać specyfikację tytułów, które Was interesują. Każda podstrona serialu i filmu posiada specjalną sekcję z pełną listą jezyków, które są oferowane w przypadku ścieżki audio oraz napisów. Druga metoda to opieranie się na kategoriach stworzonych przez usługę - przy przewijaniu strony na pewno zauważycie paski z miniaturkami okładek tytułów, a nazwy sekcji podpowiadają, że wybrane produkcje posiadają polskiego lektora (lub dubbing) albo napisy. Trzeci, prawdopodobnie najwygodniejszy i najbardziej skuteczny sposób, to sięgnięcie po zewnętrzną wyszukiwarkę jak Upflix.pl, gdzie możecie konkretnie zdefiniować aspekty wyszukiwania, jak tytuł, gatunek i właśnie dostępne języki - dzięki temu łatwo przejrzycie oferę pod konkretnym kątem.

Materiał zaktualizowany, by odzwierciedlał aktualną sytuację.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu