Amazon

Gigant przyłapany. Amazon winny UE ponad 250 milionów euro

Kamil Świtalski
Gigant przyłapany. Amazon winny UE ponad 250 milionów euro
2

Po wielu miesiącach śledztwa, Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji już oficjalnie orzekła, że Amazon musi zapłacić ponad 250 milionów Euro zaległych podatków.

Długie śledztwo w sprawie Amazon dobiegło nareszcie końca

Sprawa ciągnęła się od wielu lat i dotyczyła ulg podatkowych, na które Amazon mógł liczyć w Luksemburgu. Ostatecznie internetowy gigant zapłacił tam raptem 1/4 kwoty, którą powinien był. Doszło zatem do sytuacji, w której jeden z najpopularniejszych sklepów mógł liczyć na znacznie więcej swobody i ulg, niż lokalni, mniejsi przedsiębiorcy. Tym samym stał się wyjątkowo uprzywilejowany, ale to nie współgra z zasadą uczciwej konkurencji.

Śledztwo które rozpoczęła w 2014 roku Komisja Europejska zakończyło się dopiero teraz. Stwierdziła ona, że obniżenie podatku w Luksemburgu nie ma żadnych podstaw. Tak o sprawie wypowiada się Margrethe Vestager:

Luksemburg przyznał spółce niezgodne z prawem korzyści podatkowe. Wskutek tego niemal trzy czwarte zysków tej spółki w Europie nie było opodatkowanych. Innymi słowy spółka Amazon mogła płacić cztery razy mniej podatku niż inne przedsiębiorstwa lokalne podlegające tym samym krajowym przepisom podatkowym. Jest to niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Państwa członkowskie nie mogą przyznawać przedsiębiorstwom wielonarodowym selektywnych korzyści podatkowych, do których inne podmioty nie mają dostępu.

W oficjalnym komunikacie prasowym, czytamy też:

W wyniku wydanej interpretacji Amazon mógł przesuwać zdecydowaną większość swoich zysków ze spółki należącej do grupy Amazon podlegającej opodatkowaniu w Luksemburgu (Amazon EU)do spółki, która opodatkowaniu nie podlega (Amazon Europe Holding Technologies). W szczególności w interpretacji indywidualnej zatwierdzono opłatę licencyjną, jaką spółka Amazon EU miała uiszczać na rzecz Amazon Europe Holding Technologies, co znacznie zmniejszało dochód spółki Amazon EU podlegający opodatkowaniu.

Unia Europejska kolejno rozprawia się z kolejnymi gigantami

W tym roku UE udało zakończyć się kilka spraw, związanych z technologicznymi gigantami. I poza powyższą kwestią podatków Amazonu, warto mieć na uwadze chociażby kwestię Google i kolejnych nakładanych na firmę kar. Zresztą zeszłoroczne zmagania, m.in. z podatkami Apple w Irlandii, też okazały się dość owocne. Żarty się skończyły?

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu