Felietony

Alior Sync już online! Czy inwestycja na poziomie 50 milionów się zwróci?

Grzegorz Marczak
Alior Sync już online! Czy inwestycja na poziomie 50 milionów się zwróci?
Reklama

Moja styczność z bankiem z czego się bardzo cieszę jest ograniczona do bankowości internetowej, która w chwili obecnej spełnia ok 80% moich potrzeb tr...

Moja styczność z bankiem z czego się bardzo cieszę jest ograniczona do bankowości internetowej, która w chwili obecnej spełnia ok 80% moich potrzeb transakcyjnych. Kiedy więc dostałem zaproszenie na konferencje Alior Sync z ciekawością z niego skorzystałem bo chciałem zobaczyć co tak naprawdę można zmienić jeszcze w usługach bankowych dla osób prywatnych.

Reklama

Alior przedstawił podczas imprezy swoją wizję nowoczesnego banku, który zamiast klasycznych filii ma jedynie wirtualne oddziały, procedury uproszczone są do minimum i właściwie wszystko można załatwić online. Muszę przyznać, że Wojciech Sobieraj ze swoją prezentacją zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenia, rzadko kiedy spotyka się bowiem prezesa banku który nie tylko jest dobrze zorientowany w tym co dzieje się w internecie ale rozumie też że banki tak jak i każda inna branża potrzebują zmian aby dostosować się do nowych potrzeb klientów. Niestety późniejsze prezentacje były już nieco gorsze, typowo bankowe odczytywanie slajdów i właściwie ratowały je jedynie przerywniki video (Pani z Banku prezentująca super nowoczesny bank mogłaby postarać się pokazać jakikolwiek entuzjazm - no ale może to był stres).

Co to jest ten wirtualny bank


No dobra to czym będzie Alior Sync? To przede wszystkim nowy rodzaj konta dedykowany osobom prywatnym, MSP będą musiał poczekać. Jak już wspomniałem Alior oferuje wirtualne oddziały z którym możemy połączyć się (z konsultantem) za pomocą rozmowy video, czatu czy też zamówić rozmowę telefoniczną. Z konsultantem ponoć można załatwić wszystko bez wychodzenia z domu, kredyt, raty, pożyczki itp. Co ciekawe bank i jego obsługa ma być dostępna dla klientów 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Testowałem rozmowy video z konsultantem i wszystko działało w miarę sprawnie, dowiedziałem się czego chciałem i nie musiałem wyczekiwać na idiotycznych infoliniach i wystukiwać serii liczb aby uzyskać odpowiedź na najprostsze pytanie.

Co jeszcze znajdziemy w środku:

  • Asystent i menadżer płatności - to dwie funkcje które w Sync mają pomagać nam zarządzać naszymi finansami. W środku znajdziemy więc zintegrowany na potrzeby banku kontomierz.pl narzędzie pozwalające na lepszy podgląd naszego domowego budżetu oraz lepsze planowanie wydatków. Asystent to z kolei kontrola konta, alarmy, przypomnienia itp.
  • Integracja z Facebookiem i PayPal- umożliwiająca inicjowanie przelewów do znajomych bezpośrednio z portalu Facebook czy dodawanie zdjęć znajomych do listy odbiorców przelewów na koncie Alior Sync. Dzięki tej usłudze wykonywanie przelewów będzie dość proste: nie trzeba pamiętać długiego numeru konta odbiorcy, wystarczy mieć odbiorcę wśród swoich znajomych.Co więcej, w Alior Sync do zrealizowania przelewu na rachunki w bankach polskich i zagranicznych wystarczy tylko email odbiorcy zarejestrowany w serwisie PayPal. Wszystkie transakcje są autoryzowane jednorazowymi kodami generowanymi przez token w telefonie komórkowym.
  • Będziemy mogli wybrać sposób logowania do usług bankowych - czyli wreszcie ktoś da opcje użytkownikom czy chcą korzystać z tokena, kodów czy też znaku zabezpieczającego. Każda z metod ma być oczywiście tak samo bezpieczna.
  • Aplikacje mobilne na iOS i Android z opcją skanowania rachunków Z poziomu aplikacji mamy mieć pełny dostęp do usług bankowych, jak również możliwość skanowania rachunków. Czyli robimy zdjęcie przesłanej fakturze i za chwilę mamy wypełniony odpowiednimi danymi formularz przelewu.
  • Raty z Allegro i PayUAlior postanowił ułatwić nam zakupy na raty w internecie i dzięki integracji z Allegro i PayU będziemy mieli teraz możliwość szybkiej transakcji, którą później będziemy spłacać bankowi na raty. Opcja taka ma także pojawić się w sklepach korzystających z systemu płatności PayU.

    Dodatkowo Alior wprowadza coś na kształt mini zakupów grupowych czyli strefę "zrób dobry deal" gdzie partnerzy banku będą mogli prezentować swoje produkty w dobrych cenach. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie mają ponoć pojawić się tam Samsung Galaxy S3 i vouchery na wakacyjne wyjazdy z biurem podróży Neckermann.

  • Rozrywka Czyli tanie gry i filmy za darmo oraz muzyka online. To ma być taki rodzynek dla młodych klientów. 3 nowości filmowe miesięcznie dostarczane przez iPla oraz dostęp do muzyki online. Do tego co miesiąc do wygrania 1000 biletów do kina a także przy współpracy z CD Projekt gry w dobrych cenach niższych nawet o 40%. Stefa rozrywki w bankowości elektronicznej? Moim zdaniem nie tego spodziewają się nawet młodsi klienci, ale kto wie - dziś dobry upust i darmowość czynią cuda.

I to właściwie tyle, choć warto jeszcze wspomnieć o tym, że zarówno konto jak i przelewy mamy za darmo oraz od każdych zakupów internetowych czy też kartą bankową w internecie mamy cashback w postaci 5% (moim zdaniem nie jest to mało).

I teraz pytanie czy wszystkie powyższe usługi Sync wystarczą aby zdobyć milion klientów (bo takie są cele banku). Z pewnością jest to oferta ciekawa dla młodych ludzi, dla których placówka bankowa to archaiczny wynalazek z poprzedniej epoki. Do tego dostają sprawne narzędzia online oraz mobilne, dużo ciekawych gadżetów i bonusy. Pytaniem natomiast jest jak szybko zareaguje konkurencja, co wprowadzą i jak bardzo będą chcieli pokrzyżować plany Aliora :) Walka toczy się przecież o miliardowe depozyty i kredyty.

Moim zdaniem Alior jako bank zrobił ruch w dobrym kierunku. W dzisiejszych czasach ludzi poszukują uproszczeń a bank ma im w życiu nie przeszkadzać a czasem nawet pomagać. Zobaczymy więc co z tego wyjdzie.

Reklama

Osobiście nie jest tylko przekonany do tego czy platforma bankowa to najlepsze miejsce na rozrywkę, czy integracja z Facebookiem nie jest na przykład zbędnym gadżetem i czy na pewno młodzi ludzie analizować będą swoje wydatki w narzędziach takich jak kontomierz.

No ale zobaczymy, ja z pewnością rozważę przesiadkę na Sync choć dużo zależy od tego jak wygląda w środku bankowość elektroniczna oraz od szczegółów, które mogą ułatwić ale też bardzo utrudnić życie. Liczę też, że przy przenosinach będzie też można zaciągnąć wszystkie stałe i zdefiniowane zlecenia oraz listy naszych odbiorców itp.

Reklama

Ps. Podczas samej konferencji prezes dość niefortunnie odpowiadając na pytanie niejako zasugerował, że Alior jest w procesie przygotowywania oferty publicznej. Nie wiem czy był to lapsus językowy :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama